Investīcijas: pamati un veidi



Investīciju raksturojums.
InvestĪciju teorija.
Lai investētu noteiktu uzņēmumu, vispirms ir jānostāda mērķis, kuru turpmāk varētu īstenot dažādos veidos.
Investoru ienākumi var būt gan tekošajos ienākumos, kas ir peļņas vai dividenžu veidā, kā arī kapitāla vērtības, kas ir nekustamais īpašuma vai vērtspapīru vērtības pieaugums.
Investēt var arī intelektuālo sfēru, kas iekļauj bērnu izglītību, uzņēmuma personāla izglītību, patentus utt.
Pirms investē kādu projektu ir jāapsver dažādi riski. Ir jāņem vērā cenu līmenis un to svārstības, jāapdomā investīciju drošumu, jāizlemj to, kas pārvaldīs investīcijas, jāapsver politiskā riska iespējas (ārvalstu investīcijām).
investīciju efektivitātes pārbaude jāveic kompetentu investīciju konsultantam;
ja portfelis nav liels, labāk investēt investīciju firmu vai savstarpējo fondu.
Investīcijas var būt ārējās, kas, savukārt, iedalās tiešās un finansu jeb portfeļa investīcijās, un iekšējās (skat. 1. zīmējumu).
Investoru darbību valstī regulē ar nodokļiem, amortizācijas politiku un citu likumdošanu.
viens no efektīvākajiem moderno tehnoloģiju piesaistīšanas līdzekļiem;
Ir iespējama investīciju apdrošināšana pret politisko risku. Tādus riskus apdrošina, piemēram, “American International Group” (AIG), “Loyd’s”, “Overseas Private Investment Corporation” (OPIC).
Atbildības pakāpe par investīciju projekta izvēli ir dažāda. Atbildība ir mazāka tādā gadījumā, kad ir jāaizvieto esoša ražošana, jo vadībai ir skaidrs cik un kādi jauni pamatlīdzekļi ir nepieciešami. Bet atbildība ir lielāka, kad ir jāpieņem lēmums sakarā ar pamatdarbības paplašināšanu, jo ir jāņem vērā vairāki jauni faktori:
Svarīgs arī ir jautājums par investīciju apjomu. Investīciju darbība var dot gan pozitīvus, gan negatīvus rezultātus, kuriem ne vienmēr var būt vērtības raksturs.
Nemateriālās investīcijas –iegulda tirgus izpētē, reklāmā, zinātniskā izstrādēs, darbinieku kvalifikācijas celšanas pasākumos.
Par investīcijām uzskata iekārtu, tehnoloģisko mašīnu, transporta līdzekļus (to iegādi, izgatavošanu), ilgtermiņa nemateriālos ieguldījumus, ieguldījumus bankā vai citu uzņēmumu vērtspapīros u.c.
atjaunošanā – jauna nekustamā īpašuma vai iekārtu (fixed assets) iepirkšanu vecā aizvietošanai;
Starp valstīm pastāv dažādas naudas plūsmas. Latvijā eksistē pamatlīdzekļu pārdošana vai nodošana plūsmā lielos apjomos no viena uzņēmuma otram (īpašuma formas maiņas rezultātā).