Investīcijas tautsaimniecībā



Kas, un kāpēc investē līdzekļus.
Ko parasti ņem vērā investori, izlemjot, kur investēt savus līdzekļus?
Tiešās investīcijas.
Investīciju apjomu Latvijā būtiski ietekmējošie faktori.
Latvijas bankas piesaista miljardiem latu.
Ārvalstu finanšu resursu pieplūde Latvijā (2004. 2006. g. vidus, miljardi latu).
Ārvalstu tiešo investīciju (ĀTI) dinamikas raksturojums.
Kapitāla uzkrāšana.
Kas balsta kapitāla veidošanos Latvijā?
Nefinanšu ieguldījumi.
Jāmaina investīciju struktūra.
Nefinanšu investīcijas pa nozarēm (milj. latu).
Secinājumi.
Izmantotā literatūra.
Tiešās investīcijas palīdz sekmīgāk realizēt Latvijas preces ārvalstu tirgos. Pusi Latvijas eksporta nodrošina Latvijas uzņēmumi, kuros ir liels ārvalstu kapitāla īpatsvars.
Tiešās investīcijas ļauj pārņemt progresīvāko ārzemju tehnoloģiju, jo investori biežāk ienāk ar attīstītāku tehnoloģiju, tā veicot darba ražīgumu un efektivitātes pieaugumu.Kas, un kāpēc investē līdzekļus.
Investori var būt gan fiziska personas, gan juridiska personas, gan valstis. Atkarībā no investīciju avota tās iedala valsts investīcijās un privātajās investīcijās.
Valsts investīcijas ir tad, kad līdzekļus investē valsts vai starptautiskas organizācijas. Tie parasti ir valsts aizdevumi , granti, stipendijas, dāvinājumi, bet būtībā tā ir nodokļu maksātāju nauda.
Privātās investīcijas ir investīcijas, kuras veic privātpersonas un privātuzņēmumi.
Investēt kapitālu var gan iekšzemē, gan ārzemēs. Latvijā ir nelieli iekšējā kapitāla resursi, tāpēc mums jācenšas piesaistīt tiešās investīcijas. Šādu gribētāju iegūt ārvalstu investīcijas ir daudz, tāpēc valstī ir jāsacenšas par investīcijām.Ko parasti ņem vērā investori, izlemjot, kur investēt savus līdzekļus?
Investors rūpēsies par savu līdzekļu drošību, lai būtu minimāls risks zaudēt savus līdzekļus. Tāpēc investors izvēlēsies valsti, kurā ir stabila politiskā situācija, stabila valdība, nav sociālo konfliktu, ir skaidra valsts ekonomiskā politika ilgam laikam, tiek aizsargāts privātīpašums.
Investoru interesēs iespējamā peļņa, tāpēc viņš izvērtēs komercdarbības attīstības iespējas, esošo nodokļu sistēmu un iespējamo peļņu.
Lai piesaistītu ārvalstu investīcijas, Latvijas likumdošana paredz ienākuma nodokļu atlaides uzņēmumos, kuros ir ārvalstu kapitāls, brīvo un speciālo ekonomisko zonu veidošanu, kurās investoriem paredzētas vairākas privilēģijas.
Šajā grafikā ir attēlotas saņemtās investīcijas no 2000. – 2005. gadam.Tiešās investīcijas
Pēc Latvijas Bankas datiem, no 2004. līdz 2006. gada vidum ārvalstu tiešās investīcijās neto darījumu veidā Latvijā saņemti 1.2 miljardi latu, un tas nozīmē, ka ieplūda 3.4 miljardi un vienlaikus aizplūda 2.2 miljardi latu. Tas nozīmē, ka kāds uzņēmums Latvijā saņēma jaunas tiešās investīcijas, bet no kāda cita aizplūda agrāk saņemtie ieguldījumi, t.sk., uzņēmumam nonākot rezidenta īpašumā.
Tiešās investīcijas sastāv no trīs komponentēm: investīcijām pašu kapitālā (viena no pašu kapitāla sastāvdaļām ir pamatkapitāls), investoru reinvestētās peļņas un cita kapitāla (aizņēmumi, aizdevumi, tirdzniecības kredīti u.c. darījumi starp investoru un tiešo investīciju uzņēmumu).
Pašu kapitāls un reinvestētā peļņa bija līdzīgās daļās pa 0.5 miljardiem latu, bet atlikušie 0.2 miljardi cits kapitāls
Latvijas rezidenti pēdējā laikā nereti pārpērk uzņēmumus no ārvalstu investoriem. Tas nozīmē, ka ārvalstu tiešās investīcijas aizplūst. Dažkārt šī "pārpirkšana" var nozīmēt arī to, ka mūsu rezidents kļūst par uzņēmuma īpašnieku bez ārzonā reģistrēta uzņēmuma starpniecības, kaut gan patiesais labuma guvējs nemainās;
ārvalstu investori aktīvi izmanto vietējā banku sektora kredītresursus, un šie aizņēmumi metodoloģiski netiek uzskaitīti kā ārvalstu tiešās investīcijas. Piemēram, ārvalstu investors nodibina Latvijā jaunu uzņēmumu ar nelielu pamatkapitālu, bet tālākajai attīstībai piesaista vietējos kredītresursus;