Izlases Tipi un veidi



Ģenerālkopa – objektu kopums, kuri ir izpētes priekšmetu robežās, ko nosaka sociālo pētījumu programma laika un teritorijas robežās.
Izlases kopums – noteikts ģenerālā kopuma elementu skaits, kas attīstīts pēc noteiktiem nosacījumiem.
Reprezentivitāte – izlases kopuma īpašība pastāvēt, ģenerālā kopuma raksturojums, t.i., nozīmīgi raksturojumi ir tādi paši kā ģenerālkopā.
Analīzes vienība – analīzes vienība sastāv no indivīda, grupas, organizācijas un citām vienībām.
Izlases apjoms ir atkarīgs no ģenerālo kopumu apjoma; pētījuma mērķa, objekta homogēnās pakāpes, pētījumā uzdoto jautājumu un atbilžu skaita, izlases kļūdas maksimāli pieļaujamā lieluma.
Izlases kļūda – neatbilstība starp ģenerālā kopuma pazīmēm un izlases kopuma pazīmēm.
1. tipa izlase ~ nejaušā tipa jeb izlases tipa izlase, kas balstās uz varbūtības teoriju; ~ mehāniskā tipa jeb sistemātiskā; ~ stratificētā tipa, šī metode tiek izmantota visbiežāk; ligzdveida izlase.
2. tipa izlase ~ stihiskā; ~ pieejamākā respondentu izlase; ~ izlase ar noteiktu mērķi; ~ kvotu izlase.
Nevienā mūsdienu sabiedrībā nav iespējama situācija, ka pilnīgi visiem sabiedrības locekļiem tiks dota iespēja piedalīties anketēšanā, kas tiek veikta, konkrēta jautājuma noskaidrošanai.
Izlases mērķis ir atlasīt tādu grupu, kuru aptaujājot tiktu iegūti visobjektīvākie rezultāti.
Reprezentatīvā izlase. Pētot izlases ir svarīgi noskaidrot, kas ir reprezentatīvā izlase, kādi ir izlases veidi un cik objekti ir nepieciešami, lai veiktu reprezentatīvo izlasi.
Kopums – jebkuru cilvēku grupa, organizācija, kura ir saistīta ar izvēlēto pētījumu, bet gadījums vai objekts – jebkurš šāda kopuma elements.
Izlase – jebkura objektu kopuma grupa, kas tiek veidota analīzes ietvaros.
Reprezentatīvā izlase – tāda izlase, kurā visas ģenerālā kopuma pazīmes, uz kuru pamata ir veidota dotā izlase, doti ir pietuvināti tai pašai proporcijai, vai tai pašā daļai, kurā dotās pazīmes ir tai pašā ģenerālajā kopumā.
- Microsoft Word 10 KB
- Latviešu
- 3 lapas (840 vārdi)
- Skola
-