Jēdzieni ģeogrāfijā



BĒGĻI – personas, kas pamatoti baidās no vajāšanas savas rases, reliģiskās piederības vai tautības dēļ, piederības dēļ sociālajai grupai vai politiskās pārliecības dēļ.
CILVĒKU RASES – noteiktā teritorijā vēsturiski izveidojušās cilvēku kopas, kurām ir līdzīgas fiziskās pazīmes. Šīs pazīmes veidojušās pakāpeniski, piemērojoties apdzīvotās teritorijas dabas apstākļiem.
DABISKAIS PIEAUGUMS (ATAUDZE) – starpība starp gada laikā piedzimušo un mirušo iedzīvotāju skaitu, rēķinot uz 1000 iedzīvotājiem. To izsaka promilēs ‰ .
DARBSPĒJĪGIE IEDZĪVOTĀJI – visi iedzīvotāji vecumā no 15 gadiem līdz pensijas vecumam.
DEMOGRĀFIJA – zinātne par iedzīvotāju skaitu un sastāvu, to izmaiņu cēloņiem.
DEMOGRĀFISKĀ POLITIKA – sociāli ekonomisku pasākumu sistēma, kuras mērķis ir panākt vēlamu demogrāfisko procesu attīstības tendenci.
DZIMSTĪBAS KOEFICIENTS – skaitlis, kurš raksturo gadā piedzimušo bērnu skaitu, rēķinot uz 1000iedzīvotājiem.
EKONOMISKI AKTĪVIE IEDZĪVOTĀJI – dažādās sfērās nodarbinātie darbspējīgie iedzīvotāji.
EKSTENSĪVĀ LAUKSAIMNIECĪBA – lauksaimniecības attīstības virziens, kurā produkcijas daudzums pieaug, paplašinot apstrādājamās platības un skaitliski palielinot ganāmpulku.(Ganību lopkopība ASV)
ENERGOIETILPĪGA NOZARE – saimniecības nozare, kas patērē lielu daudzumu kurināmo enerģisko resursu.
ETNOSS – bioloģiski sociāla cilvēku kopa, kas izveidojusies ilgstošas vēsturiskās attīstības rezultātā noteiktā dabas vidē un kuru vieno kopēja kultūra, valoda, mentalitāte, vienādas antropoloģiskas īpatnības.
FEDERATĪVA VALSTS – valsts, kurā ir politiski patstāvīgas teritoriālās vienības (štati, provinces) ar zināmām pašnoteikšanās tiesībām.
FERTILAIS KOEFICIENTS – rāda, cik bērnu vidēji ir vienai sievietei produktīvajā vecumā (15 49).
INTENSĪVĀ LAUKSAIMNIECĪBA – lauksaimniecības attīstības virziens, kurā produkcijas daudzums palielinās, ceļot kultūraugu ražību un lopu produktivitāti.(Polderi Nīderlandē)
- Microsoft Word 10 KB
- Latviešu
- 4 lapas (697 vārdi)
- Universitāte
-