J Jaunsudrabiņš Aija



„ Atbalss ”.
„ Ziema ”.
Jāņa tēla raksturojums Jaunsudrabiņa stāstā „ Aija ”.
„ Aija ” mūsdienās.
Citāti no grāmatas.
Nedomā , ka tu pazīsti cilvēku , ja esi pazinis bērnu.
Rakstnieks Jaunsudrabiņš tēlo savu satikšanos ar Jāni, kurš sāk stāstīt savu dzīves stāstu. Jānis skolas laikā iemīlas Aijā, bet viņa ar jūtām neatbild, jo nav romantiski noskaņota. Jāņa jūtas pret Aiju ir dziļas un tīras. Aija paziņo, ka Jānis ir pieņemts par ganu viņas vecāku saimniecībā – Lapās. Pienāk, Aijas un Jāņa pirmais skūpsts, tas ir kaislīgs, pilns un Jānis vēlas to atkārtot. No laimes viņš baidās pat elpot, lai neiztraucētu šo burvīgo mirkli. Aiz mantkārības Aija precas nevis ar Jāni vai Miķeli, bet gan ar veco Galdaru.
Triloģijas otrajā daļā ir aizritējis laiks, nu jau trīsdesmitgadīgais Jānis, pilsētnieks, gadījuma darbu strādnieks, kuram, kā viņš pats izsakās, Aija “kļuvusi par viņa likteni”, kādu vasaru atgriežas mājās, kurās viņš savulaik kalpojis un saticis Aiju. Mājās, kurās mitinās Jāņa vecāki, dzīvo arī Ieva, kas no sīkas un ļoti pļāpīgas meitenītes nu jau izaugusi par skaistu un čaklu meitu, kas iemīlas Jānī. Jāņa mēģinājums pārvarēt kādreizējo mīlestību ar jaunas mīlestības palīdzību. Viņš bieži atceras vasaru, kas pavadīta kopā ar Aiju. Viss sētā notiekošais Jānim atgādina pavadīto laiku kopā ar Aiju. Viņam šķiet, ka vajag tikai aizvērt acis un viss atgriezīsies un būs kā toreiz. Tomēr neveiksmīgi. Saimniecībā ir arī saimnieka jaunākā meita Olga, kas pēc pastaigas ar Jāni rokās – iemīlas viņā. Jāņa māte ir pret viņas dēla un Ievas attiecībām, cenšas viņus izšķirt, bet Jānis
par spīti – draudzējas ar viņu. Vairāku notikumu un nejaušību dēļ Jānis atkal satiek Aiju un uzzinājis, ka Aija kļuvusi par atraitni, dzīvo ar trim meitām pussabrukušā mājā galīgā nabadzībā, Jānis sper izšķirošo soli aiziet pie Aijas un saprot, ka vēlas dzīvot ar viņu kopā.
Tomēr iespaidu par jauko mīlas stāstu izjauc triloģijas trešā daļa, kas sacerēta gadus desmit vēlāk. Vārdu sakot, “Ziemā” Jaunsudrabiņš mīlestību no saldsērīgas sižetiskas klišejas pārvērš eksistenciālā jēdzienā apmēram pēc šāda principa: esamību nosaka mīlestība.
Šajā daļā tēlota Jāņa un Aijas nelaimīgā kopdzīve, kurā Jānis cenšas, lai dzīvotu labi, bet nejūt mīlestību no Aijas. Valda trūkums un nesaskaņas, un nevērība, bet Jānis vēl aizvien to nemana, jo mīl Aiju.
- Microsoft Word 12 KB
- Latviešu
- 5 lapas (1321 vārdi)
- Universitāte
-