KĀ VAR IZVAIRĪTIES NO HIPODINAMIJAS?
Hipodinamija ir kustību trūkums, kas izraisa pārmaiņas visā cilvēka organismā. "Nekas tā nesagrauj cilvēku kā ilgstoša fiziska bezdarbība rakstīja Aristotelis. Uzskata, ka mūsdienu cilvēku veselības pasliktināšanās lielā mērā saistīta ar kustību nabadzību.Vairums cilvēku saprot, ka veselība ir jāsaudzē un par to jārūpējas. Taču praktiskā dzīvē bieži vērojam pretējo. Cilvēki dažkārt dara visu iespējamo, lai veselībai kaitētu un tādējādi saīsinātu savu dzīvi. Daļēji tas skaidrojams ar neziņu par organisma uzbūvi, daļēji ar nevērību pret veselību.Vislielāko ļaunumu šajā tehnikas un ofisu gadsimtā mums nodara mazkustība, fizisko aktivitāšu nepietiekamība un reizēm vienkārši nevērība pret savu un apkārtējo veselību. Šis mazkustīgums jeb hipodinamija cilvēkos izraisa muskulatūras un saišu aparāta novājināšanos, muskulatūras disbalansu kā arī kaulaudu struktūras izmaiņas. Tādējādi, šie cilvēki, kuru darbs ir sēdošs un mazkustīgs, varētu nosaukt sevi kā potenciālu vai jau esošu mugurkaulāja slimnieku. Dators tas ir mūsu laikmeta galvenais darba rīks, palīgs un reizē arī izklaides avots. Mūsdienu ļautiņi pavada neskaitāmas stundas pie datoriem. Tas ir dzīves stils. Bez datora mēs vienkārši vairs nespējam iedomāties savu darbu un pat privāto dzīvi. Dators ir mūsu ikdienas darba un mājas sastāvdaļa, kas pilnībā aizvieto laikrakstus, žurnālus, televīziju, sabiedrisko dzīvi un reizēm pat draugus. Ko tad šī mazā kastīte tomēr nespēj aizvietot mūsu dzīvē? Tās ir kustības un veselība.Kā zināms kustībā ir dzīvība… Bet kur tad šāds dzīves veids noved? Protams, pie mazkustības jeb hipodinamijas. Mazkustības ar to arī pasliktinās emocionālais stāvoklis, kas bieži vien traucē Jums darbā. Šīs iepriekš minētās lietas rezultātā novājinās muskulatūra, var palielināties ķermeņa svars, samazinās darbaspējas līdz var būt vēl arī nav nekas, ja tas viss kopumā neatstātu sekas veselībai. “Kas tad nu tik graujošs var atgadīties Cilvēkam pazeminās imunitāte viņš sāk biežāk slimot, pasliktinās redze, parādās izmaiņas kaulaudos un muskulatūrā. Lielākās neērtības ir jūtamas tikai pēc pāris gadiem, kad jau ir jāgriežas pie ārsta, jāsāk lietot zāles. Bet arī tas vēl nav viss par šo nelielo kastīti, kas ir pieradināta kantora vai mājas telpās. Kad slimība jau klāt, tad veselību atgūt grūti, bet par aktīvu dzīvesveidu sāk domāt, kad jau paaugstinās asinsspiediens, parādās sāpes sirds apvidu un ir izteiktas sklerotiskas pārmaiņas asinsvados. Tāpec būtu savlaicīgi pāpiedomā pie sava dzīvesveida lai izvairītos no hipobinamijas un tās izraisītajām sekām.
• Pārmaiņas pasīvajā kustību aparātā. No 30-35 gadu vecuma mainās viss pasīvais kustību aparāts (kauli, saites, skrimšļi samazinot tā noslogošanas spēju. Kauls savā samazināšanās procesā strukturāli tiek tā izmainīts, ka skeletu vairs nedrīkst noslogot simtprocentīgi. Tas notiek apmēram 45-50 gadu vecumā, pastiprināti tieši sievietēm. Tā var rasties dažādas slimības kā, piemēram, osteoporoze. Spēka treniņi var šo procesu apstādināt un pat nostiprināt kaulus.Skrimšļu struktūra ar laiku zaudē savu elastību un arī savu spēju funkcionēt. Locītavā var rasties tādi nodilšanas procesi kā artroze. Sakarā ar saišu elastības samazināšanos var veidoties arī funkcionāli kustību ierobežojumi.
• Pārmaiņas aktīvajā kustību aparātā (skeleta muskulatūraMuskuļu spēka samazināšanās ir sevišķi izteikta veciem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka samazinās muskuļu vidējais lielums (apmēram 4% gadā) un muskuļu elektrolītu sastāvs (samazinās kālija un kalcija koncentrācijasJa visas dzīves laikā esat rūpējies par savu muskuļu spēku, tad, protams, gadiem ritot, saglabāt sasniegto līmeni būs daudz vienkāršāk. Nekā sākt spēka treniņu sirmā vecumā.
• Pārmaiņas sirds un plaušu sistēmā.Pie izmaiņām sirds un plaušu sistēmā pieder samazinātā spēja maksimāli uzņemt skābekli (no 30-35 gadiem pa 1% dzīves gada), kas ir kā sirds un plaušu indikators. Tāpēc samazinās sirds sitienu daudzums un asins tilpums sirdi tās darbības laikā. Tāpat līdz ar gadiem reducējas arī asinsvadu elastība, kas izraisa augstāku asinsspiedienu gan miera, gan darbības brīžos.
• Pārmaiņas hormonu sistēmā un vielmaiņas sistēmā.Tā kā ar gadiem mazinās enerģijas pieprasījums un vielmaiņa palēninās, jāierobežo kaloriju daudzums, lai novērstu svara pieaugumu. Endokrīnie dziedzeri samazina hormonu izdali vecumā, kas iespaido visa organisma darbību.
Statistika liecina, ka arī Latvijas iedzīvotāji ir mainījuši sava brīvā laika pavadīšanas veidus. arvien vairāk interesējas par aktīvo atpūtu un veselību veicinošiem jautājumiem. Aizvien vairāk cilvēku atzīst veselīga dzīvesveida pozitīvo ietekmi gan fiziskā, gan sociālā, gan arī garīgā ziņā.Spēcīga muskulatūra pasargā no locītavu "nolietošanās", samazina kustību aparāta traumu iespējas. Novecošana ir ģenētiski ieprogrammēta, taču deģeneratīvo maiņu temps un norise ir ļoti atkarīga no cilvēka dzīvesveida. Kustības ļoti palēnina novecošanas procesu - līdz pat organisma funkcionālai atjaunošanai. Lai izvairītos nohipodinamijas vairāk ir jāpievāršas sportiskajām, aktivitātem pārvarot ikdienas kūtrumu tam palīdzes izturības treniņi: pastaigas, riteņbraukšana, peldēšana. Pēdējos gados pētījumos pieradīts, ka arī sabalansētam spēka treniņam ir neaizvietojama loma veselības un organisma iespēju uzturēšanā līdz sirmam vecumam.
.