Kermeā žesti



• Ar abām rokām izpildāma spiediena mērķis ir paust nopietnību, uzticību vai dziļumu pret tā saņēmēju. Šeit jāņem vērā divas zīmīgas nianses. Pirmkārt, kreisā roka tiek lietota, lai demonstrētu īpašas jūtas, kuras rokas spiedējs vēlas pārraidīt, un jūtu apmērs ir ciešā saistībā ar attālumu, kādā rokas spiedēja kreisā plauksta virzās uz augšu pa spiediena saņēmēja labo roku. Piemēram, elkoņa satveršana (6.attēls) pauž vairāk jūtu nekā plaukstas locītavas turēšana(5.attēls), un roka uz pleca(8. attēls) liecina par dziļākām jūtām nekā augšdelma satveršana (7.attēls). Otrkārt, rokas sniedzēja kreisā roka ielaužas saņēmēja intīmajā un tuvajā intīmajā zonā. Vispār plaukstas locītavas un elkoņa turēšana pieļaujama tikai starp tuviem draugiem vai radiniekiem, un šajos gadījumos ierosinātāja kreisā roka ielaužas tikai saņēmēja intīmajā zonā, neskarot tuvo intīmo zonu. Roka uz pleca(8.attēls)un augšdelma turēšana ietver sevī ieiešanu rokasspiediena saņēmēja tuvajā intīmajā zonā un īsti fizisku kontaktu. To vajadzētu lietot tikai cilvēkiem, kuri rokasspiediena brīdī izjūt ciešas emocionālas saites. Samērā bieži var redzēt, ka politiķi, sveicot savus vēlētājus, izmanto abu roku spiedienu, pat nenojaušot, kā var radīt antipātijas spiediena saņēmējā.
Cilvēki, kuri pieder pie pašpārliecinātā un par sevi droša tipa, vai arī tie, kuriem raksturīgi minimāli vai ierobežoti žesti, bieži lieto šo žestu, tādējādi paužot pārliecību par sevi. Šī saistošā žesta pētījumi liecina, ka tas bieži tiek lietots priekšnieku un padoto attiecībās. Tas var būt atsevišķs žests, kas norāda uz pašpārliecinātu attieksmi. Vadošie darbinieki bieži lieto šo žestu, sniedzot rīkojumus vai padomus saviem padotajiem, un tas ir plaši izplātīts starp revidentiem, juristiem, vadītājiem un līdzīgu profesiju pārstāvjiem. Šim žestam ir divas versijas – paceltais ,,jumtiņš,, (9.attēls), poza, kāda tiek ieņemta, kad tās lietotājs dara zināmu savu viedokli un idejas un līdz ar to vada sarunu. Nolaistā ,,jumtiņa,, žests (10.attēls) parasti tiek lietots klausoties, nevis runājot.
Roku turēšana aiz muguras, vienai plaukstai aptverot otru roku, nozīmē varu un pārākumu. Šo žestu lieto valsts vadošo slāņu pārstāvji, lieto arī policisti, patrulēdami savā apgabalā, vietējas skolas direktors, vecākie armijas virsnieki un citi, kuru rokās ir kaut kāda vara. (11.attēls) Pētījumi rāda, ka, ieņemot šādu situācijā ar augstu stresa pakāpi, piemēram, sniedzot interviju žurnālistiem vai vienkārši gaidot rindā pie zobārsta, ir iespējams izjust atbrīvotību un pašpārliecinātību. Plaukstu saņemšanas žestu nevajadzētu jaukt ar žestu, kad plauksta apņem otras rokas locītavu (12.attēls), kas ir aiztures un paškontroles atgūšanas mēģinājuma žests. Šajā gadījumā viena roka ļoti cieši satver otru roku vai plaukstas locītavu, it kā mēģinot atturēt otru roku no sitiena. Jo tālāk roka aiz muguras pacelta uz augšu , jo cilvēks ir dusmīgāks. (13. attēls) Šāda tipa žesti radījuši tādus izteicienus kā ,, saņemt sevi rokās”.
- Microsoft Word 16 KB
- Latviešu
- 10 lapas (2946 vārdi)
- Skola
-