Kontracepcijas līdzekļi



Sievietes bioloģiskā sūtība ir būt mātei, veselīgas jaunās paaudzes radītājai un audzinātājai. Kontracepcijai ir nozīmīga vieta sievietes dzīvē, jo tādā veidā viņa var regulēt dzimstību. Dzīvojot dzimumdzīvi, mums jāzin, kā izsargāties no grūtniecības, ja to nevēlamies. Kontracepcija sniedz mums iespēju būt atbildīgiem par savu seksuālo dzīvi un reproduktīvo veselību, lai mēs būtu veseli tad, kad gribam veidot ģimeni un radīt bērnus.
Pētījumi rāda, ka dzimumdzīvi uzsāk arvien jaunāki cilvēki. Ja 1974.g. dzimumdzīvi Maskavas iedzīvotāji uzsāka aptuveni 18,5 gados, tad 1996. gadā 16,8 gados. Notiek iedzīvotāju uzvedības pārmaiņas. Latvijā pēc statistikas datiem turpina pieaugt pārtraukto pirmo grūtniecību skaits vecuma grupā no 20 līdz 25 gadiem. Tas varētu liecināt par vērtību maiņu sabiedrībā. Pašreizējā ekonomiskā situācija Latvijā piedāvā plašu darba tirgu, kur prasības ir augstas: ir nepieciešama augstākā izglītība, iepriekšējā darba pieredze, lai to gūtu paliek maz laika personīgajai dzīvei. Sievietes ir izvēles priekšā vai bērns, vai karjera. Kā alternatīva abortam kļūst kontracepcija. Būtu nepieciešams radīt tādu situaciju, ka sievietei būtu pieejams jebkurš kontracepcijas veids, tad izvērtējot katru tā izvēlētos sev piemērotāko kontracepcijas metodi. Ļoti svarīgi būtu lauzt sabiedrībā esošo steriotipu par to, ka ģimenes plānošana ir jāatstāj sievietes ziņā. Ir veiktas aptaujas, kur vairums precētu vīriešu atzina, ka par kontracepciju neuztraucas, jo tas esot sievas ziņā. Bet starp neprecētajiem vīriešiem daži izmantoja prezervatīvu, pamatojot, ka tas esot aizsarglīdzeklis pret STS un HIV, pārējie uzticējās partnerei, daži pat nezināja kādu kontracepcijas metodi izmanto partnere. Parodoksāli ir tas, ka par abortiem vīriešī spriež daudz vairāk un pārsvarā ir pret tiem. Būtu jāizglīto vīriešī kontracepcijas jautājumos, tadā veidā netieši ietekmējot sievietes viedokli un mazinot abortu skaitu.
Kontracepcijas metodes izvēle ir atkarīga no sievietes informētības par to. Jo izglītotāka sieviete, jo vairāk viņa zin par kontracepcijas metodēm, par to daudzveidību, veselības risku, prot atšķirt mītus, no īstenības.Protams arī ginekologam ir liela loma sievietes kontracepcijas metožu izvēlē. Lai izvēlētos piemērotāko kontracepcijas metodi, jaņem vērā sievietes veselības stāvoklis, ieradumi, dzīves stils, kā arī uzskati. Šajā gadījumā viss piemērotākais veids būtu prezervatīvs, jo viņš pasargā, gan no nevēlamas grūtniecības, gan no STS un HIV. Ārstam būtu jānoskaidro apstākļi, tad jāsniedz informācija, un izvēle jāizdara sievietei.
Pasākumu kopums ir komplicēts, tam būtu jāattiecas ne tikai uz sievieti, bet arī uz vīriešiem, uz sabiedrību kopumā. Reāli varētu izglītot sabiedrību, bet tas ir laikietilpīgs process, kur galvenā problēma būtu noskaidrot, kā šī informācija ir nonākusi līdz sabiedrībai un vai tā ir uztverta. Līdz ar dzimumattiecību maiņu, varētu sākt ar izglītošanas pasākumiem pamatskolas klasēs veselības macības stundas laikā,