Krusta kari un to sekas



Krusta kari.
Krusta kari Tuvajos Austrumos 12. un 13. gadsimtā.
Krusta karu sekas Austrumos.
Krusta kari Eiropā.
Krusta kari pie Baltijas jūras.
Eiropas krusta karu sekas.
Grieķu katoļu Baznīca Austrumeiropā.
Attēli.
Krusta karotāju flote.
Ģerboņi.
Krusta karotāju uzbrukums Jeruzalemei.
Krustneši nāk.
Pētnieciskā daļa.
Aptaujas.
Secinājumi.
’’Viduslaiku vēsture’’. Misāns ,. Pāvulāns.
Es izvēlējos rakstīt par šo tēmu, jo mani interesē krusta kari, dažādie bruņinieku ordeņi, kā arī tas, kā bruņinieki, kuri it kā cīnījās pret neticīgajiem īstenībā kļuva savtīgi. Manuprāt, šī tēma ļaus man uzzināt daudz ko jaunu par krusta kariem un dažādām valstīm, kas tajos bija iesaistītas, ieskaitot Latviju. Tāpat, šā projekta pētnieciskajā daļā es centīšos aptaujāt cilvēkus, lai uzzinātu, ko viņi domā par ašajiem krusta kariem. Šis projekts man pavērs iespēju uzzināt daudz ko jaunu par vēsturi un par Krusta kariem.
Jau 1096. gada vasarā pirmajā krusta karā devās vairs nevis nabagi, bet gan labi apbruņoti bruņinieki, tomēr tiem pašiem nebija atlikuši daudz īpašumu, jo apbruņoties tiem vajadzēja pašiem. Tikai pēc trim gadiem tie sasniedza savu mērķi – Jeruzalemi, un pēc piecu nedēļu ilga aplenkuma tie beidzot ieņēma Jeruzalemi. Pēc gada tika nodibināta Jeruzalemes karaliste un vēlāk arī Tripoles un Edesas grāfiste, Antiohijas hercogiste, kā arī Mazarmēnijas un Kipras karaliste. Šīs valstis bija ļoti vājās, tādēļ tika rīkoti arvien jauni un jauni krusta karu karagājieni.
Krusta kari Tuvajos Austrumos 12. un 13. gadsimtā
Krusta karotāji arvien vairāk vēlējās sev mantu un slavu, tāpēc arī cilvēki viņus mazāk atbalstīja. It īpaši cilvēki neatbalstīja ceturto krusta karu.
1204. gadā krusta karotāji izlaupīja Bizantijas galvaspilsētu, tāpēc Rietumu un Austrumu kristīgo Baznīcu apvienošana vairs nebija iedomājama.
Ar laiku krusta kari vairs neko nedeva, lai nostiprinātu kristietību. Tie bija vienkārši kari, kuru laikā gāja bojā daudzi cilvēki, tika sagrautas pilsētas, bet panākumus tie nedeva.
Tuvo Austrumu krusta kari beidzās ar neveiksmi, jo Palestīna atkal nonāca musulmaņu varā.
Eiropā bija daudzas vietas, kas kristiešiem šķita apdraudētas, piemēram, Santjago de Kompostelas pils un Svētā Jēkaba kaps. Sākoties krusta kariem kristieši uzsāka cīņu ar musulmaņiem turpat Eiropā.
Katoļu Baznīca vērsa krusta karotāju triecienus arī pret tām zemēm, kur līdz 12. gadsimtam vēl nebija plaši pazīstama kristietība, piemēram, vietās, kur dzīvoja slāvu, baltu un somugru izcelsmes tautas.
Kristieši centās musulmaņus atspiest uz dienvidiem un atkarot zemes jeb sākt rekonkistu.
1184. gadā ar bullu karš pret musulmaņiem un ebrejiem tika pasludināts par svēto karu. Tur tika dibināti Kalatravas un Svētā Jēkaba bruņinieku ordeņi.
Šo cīņu uzvarēja musulmaņi un arābu un ebreju iedzīvotājus spieda pāriet kristietībā. Bet tas, ka arābiem vajadzēja doties svešumā neatbrīvoja Pireneju pussalu no arābu valodas vai kultūras ieviešanas. Tieši otrādi – daudzās vietās ir saglabājušās ēkas, kas celtas arābu pasaulei raksturīgā stilā.
- Microsoft Word 13 KB
- Latviešu
- 8 lapas (1630 vārdi)
- Universitāte
-