Kukaiņu vairošanās un daudzveidība


Kukaiņu attīstībai ir divi veidi – viens veids ir attīstītība ar pilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi, bet otrs veids ir attīstītība ar nepilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi.
Attīstībā ar nepilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi sākuma stadija ir ola, tad kāpurs jeb nimfa un tad imago. Ola – apaugļota vai neapaugļota olšūna, no kuras attīstās jaunais kukainis. Kāpurs – viena no attīstības stadija. Nimfa ir tā pati kāpuru stadija, kas ir raksturīga nepilnīgai pārvēršanai, līdzīgs pieaugušam īpatnim. Imago – pieaudzis kukaini.
Attīstībā ar pilnīgu pārvēršanos jeb metamorfozi sākuma stadija ir ola, tad kūniņa, tad kāpurs un tad imago. Šajā attīstības veidā kāpurs nav līdzīgs vecākiem, tas parasti ir aktīvs, pats barojas, rāpo aug. Kūniņa – nekustīga, tajā notiek attīstība.
Partoģenēze ir olšūnas attīstība par pieaugušu organismu bez apaugļošanās.
Daudzas kukaiņu sugas ir nelabvēlīgi ietekmē cilvēka veselību, tos var saukt arī par ektoparazītiem. Tie ir parazīti, kas visbiežāk parazitē uz cita organisma virsmas, visbiežāk sūcot asinis. Daļa ektoparazītu visu savu mūžu pavada uz saimnieka, bet daļa , piemēram, blusas un ērces, dzīvo un attīstās citur, bet atrodas uz saimnieka lai barotos.