Kultūra ikdienā: no mākslas līdz tradīcijām


Mācoties kultūras vēsturi un arī agrāk aplūkojot dažādus mākslas darbus es cenšos izprast ko mākslinieks, kas veidojis šo darbu gribēja pateikt. Katrs ar vārdu kultūra saprot kaut ko savu. Šajā esejā es pamēģināšu izprast ziņojumus, ko mākslinieki centušies pateikt veidojot šādus darbus: Vilendorfas Venēru, Reimas katedrāli un slaveno L. Da Vinči gleznu Mona Liza.
Vilendorfas Venēra ir veidota 24 22 gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Šī mazā skulptūriņa ataino tā laika cilvēku skatījumu uz sievieti māti, mūsdienu cilvēkam šāda sieviete diez vai šķistu pievilcīga, bet tolaik cilvēkiem tāds bija skaistuma etalons. Lai gan man liekas, ka šai figūrai ir ļoti dziļa jēga jo tā attēlo pirmmāti, kā dzīvības radītāju un pasaules auglību, jo ne jau par velti šo figūru pielūdza, tā bija kā simbols auglībai. Bet nezinot ko šī figūra nozīmē cilvēks saskatītu vienkārši resnu, izplūdušu sievieti, kurai nav pat sejas, taču iedomājoties seno paleolīta cilvēku, to kā viņš izprata pasauli, var noprast, ka šai skulptūriņai ir bijusi kāda īpaša nozīme.
Reimas katedrāle atrodas Francijā. Katedrāle pieder pie viduslaiku posma, tā celta gotikas stilā ar visām šī stila iezīmēm. Katedrālei ir šauri, augsti logi, kas liecina par to, ka cilvēki gribēja būt tuvāk debesīm Dievam.