Labotais mugurkauls



Uzdevumi.
Izmantot Betijas Ņūmenas māszinību teoriju pacienta aprūpē.
Izdarīt secinājumus un ieteikumus.
Rsu sarkanĀ krusta medicĪnas koledža.
Pusaudžu 10 16 viedoklis par mugurkaula deformĀciju skoliozes profilaksĒ.
Autors Anda Mažeika.
Rīga.
Pielikumā pievienoju aptaujas anketu.
Datums.
Vecums gadi.
Sieviešu vīriešu.
Vai Jūs esat pēdēja gada laikā veikuši muguras apskati.
Ja apskate veikta , pie kāda speciālista.
Vai Jums sāp mugura.
Jā Nē.
Ar taisnu muguru.
Ar saliektu muguru.
Cik smaga ir Jūsu skolas soma.
Kg 5 kg Cits variants.
Uz viena pleca Uz abiem pleciem.
Vai Jūs nodarbojaties ar kādu sporta veidu.
Vai Jūs apmeklējat baseinu.
X nedēļā 1 x mēnesī Neapmeklēju.
Jā , pašreiz vingroju.
Ģimenes ārsta Skolotājas.
Buklets.
Video filma.
Medicīnas darbinieku prezentācija.
Izmantotā literatūra.
Latvijas veselības aprūpes statistikas gada grāmata. Rīga.
Medicīnas aprūpes rokasgrāmata. Jumava.
1415 lpp.
Zaķis ,. Skolioze bērniem. Medicine , 2005 , Nr. , 14. lpp.
Types of scoliosis braces tiešsaiste ], atsauce.
Spine health.
Com topics conserv brace feature bracescolio.
Html.
Rokasgrāmata skolu māsām. Rīga , 1996. 43 lpp.
Kvantitatīvas pētīšanas metodes sociālajās zinātnēs. Rīga RaKa , 2004. 178 lpp.
Betijas Ņūmenas teorijas pielietojums.
Palīdzēt dzīvajai sistēmai pielāgoties ārējo apstākļu izmaiņām.
Palīdzēt dzīvajai sistēmai apmainīt dzīvībai nepieciešamās vielas ar apkārtējo vidi.
Skolioze ir mugurkaula latenālā deviācija (izliekšanās) ar vertebrālu ķermeņa rotāciju. Vārds skolioze (scolisis) ir cēlies no grieķu valodas un nozīmē līks, saliegts izliekums. Mugurkaula deformācijas diagnosticēja jau akmens laikmetā, bet Hipokrāts apmēram 400 g. p. m.ē.pirmais muguras deformācijas saistīja ar plaušu pataloģiju.
Pusaudžu (10 16) profilaktisko apskašu rezultāti vērtējami negatīvi. Praktiski visi veselības traucējumi 2008 gadā pieauguši vidēji 1,1 reizes. Stājas traucējumi 163,3 no 1000 apskatītajiem bērniem pret 126,7, 2007 gadā. Skolioze 6161,7 pret 54,9:konkrēti Jēkabpils rajonā 27,1 pret 26,9 no 1000 apskatītiem pusaudžiem.(2)
Ar vien biežāk arī Aknīstes vidusskolā un Gārsenes pamatskolā profilaktisko apskašu laikā atklājas patoloģiskas izmaiņas pusaudžu stājā un gaitā. Gandrīz ¼ daļai pusaudžu ir izmaiņas mugurkaulā, kas progresējot var radīt neatgriezeniskas sekas stājā un veselīga organisma funkcionēšanā.
Pusaudžu vecumā visbiežāk sastopamās problēmas, kas saistītas ar augošu mugurkaulu ir skolioze, juvelīnā skolioze jeb Šoermana slimība spondilodēze ar vai bez spondilollistēzes.
Ar skoliozi slimo vidēji 3% no kopējā pusaudžu skaita populācijā. Lielākā daļa no tām ir lēni progresējušas, sekundārās skoliozes epidemioloģija dažādos pētījumos tiek minēta vai saistīta ar stājas vājumu. Tikai 1% pacientu nonāk līdz operācijai. Skoliozes epidemioloģijas dažādos pētījumos tiek minēta no 1,8% līdz 4 % uz 1000 iedzīvotājiem.
Skoliozes slimība ir viena no vissarežģītākajām un akūtākajām mūsdienu ortopēdijas problēma. Pusaudžu vecumā ar idopātisko skoliozi, meitenes saslimst 5 8 reizes biežāk nekā zēni.
Neārstēta progresējoša skolioze var izraisīt smagas deformācijas, kardiopulmonārus traucējumus, sāpes mugurā un saīsina dzīves ilgumu.
Mērķis: Noskaidrot pusaudžu viedokli par mugurkaula deformācijas (skoliozes) profilaksi Aknīstes vidusskolas un Gārsenes pamatskolas 5 9 klasēs. Saslimstības tendenču saistību ar veselības aprūpes profilaksi un pusaudžu izglītošanu.Pētījuma mērķis paredz atrast likumsakarības starp fizisko aktivitāti, dzīves veidu un mugurkaula deformāciju.
1.Analizēt literatūru par mugurkaula skoliozi pusaudžiem, tās veidiem un profilaksi;
3.Izveidot darba instrumentu anketu un veikt anketēšanu, lai noskaidrotu pētījuma rezultātus par pusaudžu informētību par skoliozes profilaksi:
4.Apkopot pētījuma rezultātus un izdarīt secinājumus, izmantojot MS Windows un MS Ekxcel programmas:
5.Izveidot prezentācijas materiālu pusaudžiem par mugurkaula deformācijas( skoliozes) profilaksi un tās pamatprincipiem:
Hipotēze: Pusaudži vecumā no10 16 gadiem nav pietiekami informēti par mugurkaula(skoliozes) profilaksi un pamatprincipiem.
Pētījuma metode: Kvantitatīvā pētniecības metode.10 16g.v. pusaudžu standartizēta anketēšana. Pētījuma dalībnieki 120 respondenti pusaudži no 10 16 g. vecumā, kuri mācās Aknīstes vidusskolā un Gārsenes pamatskolā. Pētījums tik veikts pētniecības darba ietvaros, iegūtos rezultātus izmantojot tikai pētniecības darbā, anketēšanu saskaņojot skolu direktoriem un pusaudžu vecākiem.
No 10 17 gadiem ir tas vecums, kad formulējas kauli un veidojas stāja tāpēc ar pētījuma palīdzību gribu noskaidrot, vai pusaudži vecumā no10 16. gadiem ievēro mugurkaula deformācijas (skoliozes)profilakses pamatprincipus vai pusaudžiem nepieciešama plašāka informācija par mugurkaula deformācijas (skoliozes) profilaksi, tās pamatprincipiem un ja nepieciešama tad kā viņi vēlētos to iegūt.
- Microsoft Word 30 KB
- Latviešu
- 27 lapas (6891 vārdi)
- Universitāte
- Arturs
-