Latvijas valsts jauktajā ekonomikā



Sociālajā sfērā nepieciešams radīt apstākļus cilvēka vispusīgai attīstība, demokratizēt visas dzīves sfēras, visas sociālo grupu tiesības, ko veicina jauktā ekonomika,jo tā ir viena no ekonomiskās demokrātijas īpatnībām tas nozīmē valsts sabiedriskā un privātā īpašumu pastāvēšana.
No brīvā tirgus ekonomikas, jauktā ekonomika apguvusi visu kas sekmē:
Valsts piedalās saimnieciskajā dzīves sfērā, lai novērstu tirgus ekonomikas trūkumus krīzes, nabadzību, sociālo neiazsargātību, ar likumu nosaka likumus ražotājiem, kavē monopola veidošanos, sargā patērētāja intereses, veicina konkurenci, rūpējas par vides aizsardzību, izglītību, kultūru, iedzīvotāju sociālo aizsargātību.
Latvijā ir izveidoti un nodrošināti brīvā tirgus ekonomikas esamības pamati. 90to gadu sākumā tika veikts cenu liberalizācijas process, kas noveda pie strauja cenu kāpuma, taču vajadzēja, lai preču cenas virzītu tirgus mehānismus, pašreiz cenas ir stabilizējušās atbilstoši pieprasījumam un piedāvājumam.
Es uzskatu, ka kopumā mūsu valstij tas ir nācis par labu, jo ir nodrošināts juridiskais un faktiskais privātīpašums, ir atjaunotas īpašumu tiesības, ir noteikta denacionalizācija nacionalizēto īpašumu atdošana iepriekšējiem īpašniekiem; valsts īpašuma pārvēršana par privātīpašumu (privatizācija).
1/3 no Latvijas iedzīvotājiem ieguvuši valsts vai pašvaldību īpašumus akcijas, dzīvokļus, zemes gabalus. Jau uz 2004. gadu 75% IKP(iekšzemes kopprodukta)
2004. gada sākuma tika nodarbināti 74% no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, un tā ir otra no nozīmīgākajām funkcijām jauktās ekonomikas apstākļos.