Lietuvas valsts ekonomiskā iekārta


Latvija un Lietuva apmēram vienā laikā ir kļuvušas neatkarīgas no Padomju Savienības jūga. Ikdienā, kad presē lasām par Latvijas valsts attīstību, bieži vien neapzināmies, cik ļoti nozīmīgi ir arī sekot līdzi kaimiņu valsts ekonomiskajiem rādītājiem. Tādēļ, lai nedaudz vairāk izzinātu Lietuvas ekonomisko iekārtu valstī un, lai vēlāk varētu izdarīt secinājumus un salīdzinājumus ar Latvijas ekonomiku izvēlējos raksturot Lietuvas ekonomisko iekārtu..
Lietuvas vārdu pasaules kartē mēs nevarējām atrast vairāk kā pusgadsimtu, taču Lietuva ir 700 gadus veca. Lietuva savu neatkarību guva 1990.gada pavasarī, un ar to laiku tā kļuvusi par patstāvīgu valsti ar savu ekonomiku. Lietuvā ir apmēram 30709000 iedzīvotāju. Jāatzīmē, ka Lietuva var lepoties ar savu etnisko sastāvu, jo tas ir ļoti kompakts, proti 81, 3% no visiem iedzīvotājiem ir lietuvieši, 8,4% ir krievu tautības pārstāvji, 7% poļi, 1, 5% baltkrievi, 1% ukraiņi, 0,1% ebreji, un tikai 0,7% ir citu tautību pārstāvji. Otrā gadu tūkstoša beigas var raksturot kā Lietuvas ekonomikas nozaru strauju atveseļošanos un modernizāciju pēc Padomju Savienības sadalīšanās. Tika iedibināti tirgus principi, nozares tika liberalizētas un pārstrukturētas, ieguldījumi ieplūda dažādos sektoros, kā rezultātā tika modernizētas tehnoloģijas un paaugstināts ražīgums.
Lietuvā ir salīdzinoši zems bezdarba līmenis. 2008. gada otrajā ceturksnī bezdarba līmenis bija 4,5%, kas ir par 0,4% mazāk kā šā gada pirmajā ceturksnī.