Linux no lietotāja viedokļa



Saturs.
IzmantotĀ literatūra.
Pašreiz populĀrĀko pielietojumprogrammu apskats.
Attēls – OpenOffice.
Org Writer fragments.
Programmas darbam ar grafiku.
Attēls – GIMP fragments.
Pērkot datoru, ir jārēķinās arī ar programmatūras iegādi. Neskatoties uz augsto Latvijā esošo programmatūras pirātisma līmeni, legāla programmatūra ieņem aizvien lielāku vietu. Protams, līdz programmatūras legalizēšanai privātajiem lietotājiem vēl ejams ļoti garš ceļš. Viens no risinājumiem ir tērēt lielus naudas līdzekļus un iegādāties visiem labi pazīstamo Microsoft programmatūru, kā arī citas maksas pielietojumprogrammas, kas izstrādātas Windows platformai. Bet pastāv arī alternatīva, kuras nosaukums ir Linux, turklāt daži no Linux distributīviem ir izstrādāti tepat Latvijā (LIIS Linux, Amber Linux).
Nelegālās programmatūras lielais koeficients mājas lietotāju vidē ir samērā vienkārši izskaidrojams: lielās cenas un niecīgā iespējamība, ka nelegālā programmatūra tiks atklāta. Protams, arī Windows vidē ir pietiekoši bezmaksas risinājumu, tomēr pārsvarā tie ir vai nu nepilnīgi, ar trūkumiem, vai vienkārši demo versijas, kas nesatur visas nepieciešamās opcijas. Ir arī patiešām veiksmīgi izstrādāti produktiem, kā, piemēram, Avast! antivīruss, tomēr šādu piemēru ir ļoti maz. Lietotāji, kuriem nācies nodarboties ar programmēšanu, protams, varētu paši izveidot sev nepieciešamās programmas, bet tādu lietotāju ir ļoti maz. Daudzi no Linux distributīviem pretstatā Windows versijām ir bez maksas (jāmaksā ir tikai par tehnisko atbalstu, uzstādīšanu), un gandrīz visas pielietojumprogrammas, kas izstrādātas Linux vidēm, ir bez maksas. Ir vērts nopietni apsvērt iespēju pievērsties Linux. Tomēr lietotāju pieraduma spēks reti kad mainās – esam pārāk pieraduši pie labi zināmās Windows vides, un nemaz negribas ķerties klāt kaut kam jaunam, nesaprotamam.
Mans mērķis ir apzināt Linux priekšrocības un trūkumus ikdienas izmantošanā no lietotāja viedokļa, salīdzinot ar Microsoft Windows. Es vēlos izpētīt iespējamo lietotāja pāreju no vienas vides citā, no Windows Linux vidē, un ar to saistītās problēmas pielietojumprogrammu izvēles ziņā. Šim nolūkam es vispirms izpētīšu populārākas pielietojumprogrammas abās vidēs un salīdzināšu šo programmu pielietošanas īpatnības, iespējas.
Visplašāk izmantotās pielietojumprogrammas Windows vidē ir: Microsoft Office (teksta, datu bāžu, prezentāciju, grafiku apstrādei); Microsoft Photo Editor, Paint (programmas darbam ar grafiku – vienkāršas, to popularitāte izskaidrojama arī ar to, ka tās ir iebūvētas), Norton AntiVirus, Kaspersky Anti Virus, Avast! (antivīrusi, no kuriem bezmaksas risinājums ir tikai pēdējais nosauktais); ZoneAlarm (ugunsmūris); WinAmp 5, Windows Media Player, BS player, DivX player (pielietojumprogrammas audio un video failu atskaņošanai).
Vispopulārākās pielietojumprogrammas Linux vidē ir: OpenOffice (teksta, prezentāciju, datu bāžu, grafiku apstrādei); Gimp (pielietojumprogrammas attēlu apstrādei); Panda Antivirus, Avast!for Linux (antivīrusi); GuardDog, Lutel Firewall (ugunsmūri); xmms, Rhythmbox, Mplayer (pielietojumprogrammas audio un video failu atskaņošanai).
- Microsoft Word 13 KB
- Latviešu
- 7 lapas (1433 vārdi)
- Universitāte
- Saniitis
-