Miega nozīme veselībai: cik stundas gulēt vajag



Zinātnieki pierādījuši, ka kvalitatīvs un pietiekami ilgs miegs nodrošina labu veselību un ilgu mūžu, bet miega deficīts veicina dažādu slimību attīstību. Trauksme un stress, kas izraisa daudzas kaites, samazinās, pietiekami ilgi un labi guļot.
Latvijas Miega medicīnas asociācijas priekšsēdētāja, miega kabineta ārste Ija Cimdiņa atgādina, ka miegs ir dzīvībai svarīgs bioloģisks process, kas nepieciešams tāpat kā gaiss, ūdens un ēdiens. Neviena dzīva būtne nevar iztikt bez miega, saglabājot veselību, fizisku un garīgu labsajūtu. Miegā atjaunojas audu enerģētiskās un funkcionālās rezerves, psihiskās darbības līdzsvars, tiek ražotas dzīvības procesiem nepieciešamas bioloģiski aktīvas vielas un hormoni. Tikai pēc noteikta spirdzinošā miegā pavadīta laika jūtamies moži un spējam produktīvi strādāt. Aprēķināts, ka cilvēki mūsdienās guļ apmēram par 20% mazāk nekā pirms gadsimta. Cilvēks ir vienīgā dzīvā būtne, kas nereti liedz sev nepieciešamo miega daudzumu.
Pastāv divi miega stāvokļi — dziļais miegs bez ātrajām acu kustībām (NREM — non-rapid eye movement) un sapņu miegs ar ātrajām acu kustībām (REM — rapid eye movemenent), kuri savstarpēji mainās.
Nakts miegam ir vairāki cikli, no kuriem katrs sākas ar dziļo un beidzas ar sapņu miegu. Guļot astoņas stundas, tie atkārtojas trīs līdz piecas reizes. Pirmais cikls ilgst aptuveni deviņdesmit minūtes, bet vēlākie cikli ir mazliet īsāki. Sākumā cilvēks iekrīt dziļā miegā (NREM) — pazeminās asinsspiediens, palēninās sirds ritms un elpošana, atslābst muskuļi. Šajā laikā aizmigušo grūti pamodināt. Dziļā miega galvenā funkcija ir palīdzēt ķermenim atjaunoties un atgūt spēkus. Pēc tam seko ātrais jeb sapņu miegs, kura laikā acis zem plakstiņiem ātri kustas, paātrinās sirdsdarbība un elpošana, bet muskuļu tonuss pazeminās. Sapņu miegā smadzenes pārstrādā dienas laikā saņemto informāciju un sakārto psihi, tāpēc gulētājs redz sapņus. Sapņu miegā organisma fizioloģiskie rādītāji ir līdzīgi kā nomoda stāvoklī, tāpēc miegs ir seklāks, sevišķi uz rīta pusi, un gulētājs var viegli pamosties.
Abi miega veidi vienlīdz svarīgi, turklāt ļoti būtisks ir to pareizs ilgums un secība. Cilvēks jūtas labi izgulējies tikai tad, ja tie nakts laikā ir mainījušies pietiekamu reižu skaitu, pareizā secībā un nav traucēti. Ir veikti eksperimenti, ļaujot cilvēkiem gulēt,...