Miegs: bioloģiskais ritms un atpūtas nozīme

9,5- 1 atsauksmes

Referāts. Miegs: bioloģiskais ritms un atpūtas nozīme.

Miegs

Miegs ir diennakts ritma izraisīts organisma stāvoklis. Miegs ir svarīgs visiem dzīves organismiem un nepieciešamība pēc tā ir nepārvarāma. Cilvēks miega laikā pavada gandrīz trešo daļu no savas dzīves.

Miega laikā intensīvi atjaunojas un uzkrājas audu enerģētiskās un funkcionālās rezerves, tiek ražoti hormoni – augšanas hormons, testosterons, prolaktīns, dažādas bioķīmiskas un bioloģiski aktīvas vielas, stabilizējas nervu un psihiskā darbība.

Lai gan organisms turpina funkcionēt, cilvēkam zūd kontakts ar ārējo pasauli. Encefalogrammas (EGG) pierakstā var redzēt, ka miega laikā samazinās visu centrālās nervu sistēmas daļu aktivitāte, īpaši garozas aktivitāte.

Dabiskā miega visraksturīgākā izpausme ir reflektoriskās darbības samazināšanās. Nosacījuma refleksi zūd pilnīgi, bet beznosacījuma refleksi ievērojami pavājinās. Miega laikā tiek analizēta tā informācija, kas tika uztverta nomodā. Nomodā uztvertā informācija analīzes laikā vaido negaidītas, nereālas kombinācijas, ko cilvēks redz sapņu veidā. Guļošs cilvēks nereaģē uz ārējām iedarbībām, ja tās nav pietiekami spēcīgas.

Miegā palēlinās un padziļinās elpošana, palēlinās sirsdarbība un samazinās arteriālais spiediens. Cilvēkam miega laikā pazeminās ķermeņa temperatūra, samazinās vielmaiņa un glikozes daudzums asinīs. Skeleta muskuļu tonuss samazinās, bet tiek sasprindzināta slēdzējmuskuļu gludā muskulatūra. Miegā intensīvi darbojas kuņģa un zarnu trakts, aknas un nieres, gādājot par organisma attīrīšanos. Kaut arī nieres strādā intensīvāk nekā dienā, urīns izdalās mazāk, jo hormoni rūpējas par urīna daudzuma samazināšanu urīnpūslī.

Cilvēks naktī gulēšanas pozu maina vidēji 60-80 reižu. Visu nakti guļot vienā stāvoklī, tiktu saspiesta āda, muskuļaudi un nervi.

Nakts laikā miegā cilvēks zaudē apmēram 400-500 gramus svara, tāpēc miega terapiju, mākslīgi izraisot miegu, dažkārt izmanto aptaukošanās ārstēšanai.

Miegs nav viendabīgs stāvoklis, jo miega laikā mainās galvas smadzeņu bioelektriskā aktivitāte. Izšķir divus miega tipus, kuri miega laikā vairākkārt var nomainīt viens otru.

Lēnais miegs, saukts arī par miegu bez sapņiem, dziļo miegu, sinhronizēto delta miegu, ortodoksālo miegu. Tas aizņem ceturto daļu no visa miega. Lēnais miegs atjauno visu ķermani. Šajā miega posmā sirds ritms kļūst lēnāks, aktivizējas imūnsistēma, uzkrājas olbatumvielas, kas nepieciešamas audu atjaunošanai, pazeminās asinsspiediens, muskuļi atslābst un palēlinās elpošana. Cilvēks guļ mierīgi, un encefalogrammā redzamas lielas amplitūdas lēnas svārstības – delta ritms. Lēnais miegs ir visvērtīgākais laiks cilvēka spēku atjaunošanai.

Ātrais miegs – virspusējais miegs, desinhronizētais miegs, paradokālais miegs, sapņu miegs. Zem plakstiņiem ātri kustas acāboli, paātrinās sirdsdarbība un elpošana, sejas audos paātrinās vielmaiņa un saraujas atsevišķi muskuļi. Šajā miega stadijā smadzenes analizē informāciju, kas tika uztverta nomodā un cilvēks redz sapņus. Ja cilvēku pamodina vai viņš pats pamostās ātrā miega laikā, tad viņš atcerēsies sapņus. Ātrā miega laikā elektoencefalogrammā parādās beta ritms.

Nakts miegs sastāv no četriem līdz sešiem miega cikliem. Katrs cikls sākas ar lēno miega posmu un beidzas ar ātro miega posmu. Pēc ātŗā miega ir īsa pamošanās, kuras laikā cilvēks var mainīt ķermeņa stāvokli. Ja kāds miega posms tiek traucēts, tad nākamajā naktī attiecīgais posms tiek pagarināts. Līdz ar to atsevišķas bezmiega naktis tiek kompensētas.

Dažāda vecuma grupām mainās miega ilgums. Jaundzimušais guļ aptuveni 21 stundu siennaktī. Bērns vecumā no 1-2 mēnešiem guļ 18 stundas. Gadu vecs bērns guļ 14 stundas. 10 stundas guļ desmitgadīgs bērns, bet pieaugušais guļ 7-8 stundas.

Melatonīns

Melatonīns ir miega hormons, kas tiek ražots epifīzē. Melatonīns sintezējas no serotonīna, un tā sintēze un sekrēcija ir atkarīga no apgaismojuma – spilgts apgaismojums, kavē tā sintēzi, bet tumsa, tieši otrādi, to veicina. Nakts stundās cilvēkam tiek sintezēts 70% no visa melatonīna diennakts laikā. Produkti, kas bagāti ar ogļhidrātiem vecina miega hormona melatonīna ražošanu, tāpēc bieži iesaka pirms gulētiešanas izdzert siltu tēju ar medu vai cukuru.

  • Microsoft Word 10 KB
  • Latviešu
  • 2 lapas (558 vārdi)
  • Universitāte
  • Saniitis
  • Miegs: bioloģiskais ritms un atpūtas nozīme
    9.5 - 1 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Miegs: bioloģiskais ritms un atpūtas nozīme. (Augusts 18, 2009). https://gudrinieks.lv/miegs-biologiskais-ritms-un-atputas-nozime/ Pārskatīts 03:01, Jūlijs 8 2025
DARBA DATI
2 lapas (558 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 10 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
DinaStudente2022 08 27
Paldies par palīdzību, jūsu mājaslapa man palīdzēja rakstot biznesa plānu.
MarkussPasniedzējs2022 04 24
Uzskatu, ka pati mājaslapas struktūra ir pietiekami informatīva. Tāpēc tās lietošana ir viegla, un tam nav nepieciešams daudz laika.
EvelinaStudente2024 11 04
Lieliska vietne ar daudz noderīgas informācijas mācībām. Paldies, ka esat! Veiksmi jums! Iesaku!
Skatīt pilnu darbu
×