RĒZEKNES AUGSTSKOLA
EKONOMIKAS FAKULTĀTE
FINANŠU UN GRĀMATVEDĪBAS VADĪBAS KATEDRA
Kontroldarbs
Mikroekonomika
Otrā līmeņa augstākās
profesionālās izglītības studijas programmas
”EKONOMIKA”(specializācija
FINANŠU UN GRĀMATVEDĪBAS
VADĪBA)
nepilna laika studiju 2.kursa
studentes
Tatjanas Višņevskas
stud.apl.05E2100
Rēzeknē 2007
1.Uzdevums. Uzņēmums plāno izdot mācību grāmatu, vidējās kopējās izmaksas VKI = Ls4 + Ls4000/Q, Cik liela grāmatu tirāža nodrošinās bezzaudējumu punkta sasniegšanu, ja grāmatas cena ir Ls 8.
VKI = 4 + 4000/Q
VKI = KI/Q
KI = 4004 Ls
KI = TR
TR = P*Q
TR = 8Q
4004 = 8Q
Q = 500,5
Atbilde: Q = 500,5 vienības
2.Uzdevums. Uzņēmuma robežizmaksu funkcija ir RI = 12 + 6Q. Uzņēmums strādā pilnīgas konkurences apstākļos un tirgus cena ir Ls 18. Kāds ir peļņu maksimizējošais ražošanas apjoms.
RI = 12 + 6Q
P = 18
RI = 12 + 6Q = P = 18
Q = 1
Atbilde: Q = 1
3.Uzdevums. Monopoluzņēmuma kopējo izmaksu funkcija ir KI = 100 + 3Q. Pieprasījuma funkcija P = 200 – Q. Aprēķiniet kopējos ieņēmumus, ja ražošanas apjoms ir 10 produkcijas vienības mēnesī, un desmitās vienības robežieņēmumus. Kā mainīsies uzņēmuma peļņa palielinot ražošanas apjomu no 9 līdz 10 produkcijas vienībām.
KI = 100 + 3Q
P = 200 – Q
Q = 10
KI (10 vien.) = 100 + 3*10 = 130
KI (9 vien.) = 100 + 3*9 = 127
P = 200 – 10 = 190
P = 200 – 9 = 191
TR = P * Q = 190*10 = 1900
TR = 191*9 = 1719
Peļņa (10 vien.) = 1900
Peļņa (9 vien.) = TR – P – KI = 1900 – 191 – 127 = 1592
MR = (1900-1719) / (10 – 9) = 181
Atbilde: palielinot ražošanas apjomu no 9 līdz 10 peļņa palielināsies uz Ls 308.
TR , ja Q ir 10 produkcijas vienības, ir vienāda ar Ls 1900.
MR 10 vienības ir vienāda ar Ls 181.
4.Uzdevums. Aizpildiet tabulu, izmantojot robežieņēmumu un robežizmaksu salīdzināšanas metodi, attēlojiet grafiski uzņēmuma līdzsvara stāvokli, norādot optimālo ražošanas apjomu un peļņas vai zaudējumu laukumu.
QPTRKIRIMRVMIVKIPEĻŅAKFIKMI
015-500-----500500-
100131300170012131217-4005001200
200112200230069911,5-1005001800
300927002700457,33905002200
400728003000316,257,5-2005002500
5005250034004-35,806,8-9005002900
6003180041007-766,83-23005003600
7001700530012-116,867,57-46005004800
5.Uzdevums. Aizpildiet tabulu, izmantojot kopējo izmaksu un kopējo ieņēmumu metodi, attēlojiet grafiski uzņēmuma līdzsvara stāvokli, norādot optimālo ražošanas apjomu un esošo peļņu vai zaudējumus.
QPTRKIMRRIVMIVKIPEĻŅAKFIKMI
012-5012----50-50
1012120150121010,0015-3010050
20122402201278,5011 2017050
30123602701257,339 9022050
40124803501287,508,7513030050
501260046012118,209,2014041050
601272060012149,171012055050
7012840780121810,4311,14 6073050
80129601010122312,0012,63-5096050