Municipālā policija



Municipālā policija un municipālās policijas darbinieks.
Municipālās policijas funkcijas un to nozīme.
Municipālās policijas funkciju atbilstība Latvijas likumdošanai.
Pašvaldības policijas paraugnolikums.
Pašvaldība un municipālā policija.
Rīgas pašvaldības policija.
Nobeigums.
BibliogrĀfija. 20ievads.
Mūsdienu situācijā, kad Latvijā sāk celties noziedzības līmenis, aktuāli kļūst jautājumi par municipālās policijas darbību. Saskaņā ar mūsu valsts likumdošanu municipālā jeb pašvaldības policija savus pienākumus (funkcijas) pilda attiecīgajā administratīvajā teritorijā un ietilpst policijas sastāvā. Tāpēc var teikt, ka tieši no municipālās policijas darbības ir atkarīga kārtība un miers zināmā administratīvajā teritorijā.
Pētījuma objekts: tiesību aizsargājošs process municipālās policijas darbībā.
Darba mērķis ir izpētīt municipālās policijas funkcijas un to nozīmi. Hipotēze: Municipālās policijas funkcijas ir atbilstošas likumdošanai un nodrošina tiesību aizsargājošo funkciju, kā arī noziedzības apkarošanu mūsu valstī.
Nospraustā mērķa sasniegšanai ir nepieciešams atrisināt sekojošus uzdevumus:
izzināt un apkopot materiālus, lai noskaidrotu municipālās policijas atbilstību Latvijas likumdošanai;
Pamatā darba autors šai darbā balstīsies uz mūsu valsts likumdošanu, proti, pētīs likumus un citus normatīvos aktus, kuri skar municipālās policijas darbību. Daži no pētāmiem likumiem: likums „Par policiju”, „Civilās aizsardzības likums”, „Par pašvaldībām”.
Darba struktūru. Darbs ir izklāstīts uz 20 lapām. Darbs ietver 1 shēmu.1. Municipālā policija un municipālās policijas darbinieks
Municipālā policija ir pašvaldības policija. Saskaņā ar Latvijas Republikas likumu „Par policiju” municipālā policija ir policijas vienība, kas atšķirībā no Valsts policijas un Drošības policijas pilda savus pienākumus attiecīgajā administratīvajā teritorijā. Municipālā policija ir iekļauta attiecīgās pašvaldības sastāvā, bet darba organizācijas jautājumos sadarbojas ar Valsts policiju.
Municipālās policijas darbinieks ir persona, kura ieņem pašvaldības iedibinātu policijas amatu un pilda likumā „Par policiju” noteiktos pienākumus attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā.2. Municipālās policijas funkcijas un to nozīme
Municipālās policijas, tāpat kā Valsts policijas un Drošības policijas, darbību regulē spēkā esošie Latvijas Republikas normatīvie akti. Šajā punktā apskatīsim vairākus normatīvos aktus, kuri nosaka municipālās policijas funkcijas un kopumā regulē municipālās policijas darbību.
Minētā likuma 19.pants nosaka sekojošas municipālās policijas funkcijas:
3. apsargāt un konvojēt (pavadīt) personas, kuras aizturētas un arestētas par administratīvajiem pārkāpumiem;
4. kontrolēt ar pašvaldību apstiprināto noteikumu izpildi. Šo noteikumu pārkāpšanas gadījumā uzlikt naudas sodu un piedzīt to;
5. atbalstīt Valsts un Drošības policiju sabiedrības drošības garantēšanā un noziedzības apkarošanā.
Viens no municipālās policijas uzdevumiem ir rūpēties par to, lai valstī tiek nodrošinātas katra cilvēka pamattiesības. Pie pamattiesībām pieskaitāmas tiesības uz dzīvību, tiesības uz brīvību un personas neaizskaramību, tiesības uz privātu dzīvi un daudzas citas tiesības. Municipālās policijas uzdevums, veicot savus pienākumus, ir nepārkāpt šīs pamattiesības, proti, rīkoties likumīgi. Piemēram, pat ja persona ir vainīga kāda nozieguma izdarīšanā, policijas darbinieki saskaņā ar mūsu valsts Satversmi nedrīkst viņu spīdzināt, lai panāktu atzīšanos, citādi cietsirdīgi un pazemojoši izturēties .
Cita municipālās policijas funkcija ir nodrošināt kārtību un miermīlīgumu sapulču un gājienu, kā arī piketu laikā.
Municipālās policijas darbību skar arī, piemēram, minētās deklarācijas 9.pants, kurš nosaka, ka nevienu nedrīkst patvaļīgi arestēt, aizturēt vai pakļaut izraidīšanai.
- Microsoft Word 18 KB
- Latviešu
- 16 lapas (3701 vārdi)
- Universitāte
- Saniitis
-