Mūsdienu fobijas: bailes tehnoloģiju laikmetā



Agrāk cilvēki vairāk baidījās no vilciena vai telefona, savukārt mūsdienās bailes izraisa ģenētiski modificēta pārtika, terorakti, datorvīrusi, mikroviļņi, megapoles utt. Šīs bailes ir civilizācijas attīstības sekas. Fobiju skaits aug, attīstoties zinātnei, ieviešot jaunas tehnoloģijas un medikamentus.
Agrotafobija — (burtiskā tulkojumā — bailes no tirgus) bailes iziet no mājas, bailes izmantot sabiedrisko transportu, bailes no iepirkšanās, bailes no lielveikaliem, bailes no vietām, kur daudz cilvēku. Šī ir viena no kompleksākajām fobijām, jo tajā tiek ierauti arī ģimenes cilvēki un draugi, lai pavadītu vai būtu klāt cilvēkam sirgstošam ar šo fobiju.
Pie kompleksajām fobijām pieskaitāma sociālā fobija. Šīs fobijas kaitējums ir ļoti liels, jo ar šo fobiju sirgst no 2–20% cilvēku.
Visas šīs bailes var nosaukt par neofobiju jeb bailēm no jaunā. Nav šaubu, ka veselīgs konservatīvisms par ļaunu nenāk — tā ir viena no pašsaglabāšanās instinkta izpausmēm, kas cilvēkam piemīt no dabas. Iespējams, tieši šis instinkts ļāvis cilvēkam izdzīvot. Slikti, ka mūsu bailes tiek uzkurinātas, turklāt — kā nekad agrāk.
Pasaule ir baisa un šausmīga — to nemitīgi un savtīgi uzsver plašsaziņas līdzekļi. Bailes ir primitīva izjūta. Tādēļ vieglākais veids, kā presei un tālraidei piesaistīt sev ļaužu...