Mutācijas faktori


• Hemofīlijas cēlonis ir mutācijas kā rezultātā iztrūkst vai ir nepietiekamā daudzumā kāds no asinsreces faktoriem.
• Atomelektrostaciju darbība. Alfa radiācija, kas izdalās no kodolreaktoriem, veido lielāko emisiju daļu. Šīs daļiņas būtiski neiedarbojas uz ādu, taču satur ievērojamu enerģijas apjomu. Šīs daļiņas ir pietiekami spēcīgas, lai izraisītu šūnu mutācijas organismā, un tas var veicināt vēža attīstību. Pētījumi rāda, ka radioaktīvā viela plutonijs 239, kas tiek iegūta no izmantotās kodol degvielas, var būt 10 100 reižu kancerogēnāka tieši iekšējas, nevis ārējas iedarbības rezultātā.
• Globālā sasilšana: Kādas reālas sekas var nest divspārņu sugu skaita palielināšanās?
Sekas varētu būt visnegaidītākās. Klimata ietekmi uz sugu daudzveidību nedrīkst skatīt tīri mehāniski – ziemeļu sugas aizies, un vietā ienāks dienvidu sugas. Process notiek ļoti sarežģīti. Ziemeļu sugas cenšas piemēroties klimata pārmaiņām, un ienākošās dienvidu sugas saskaras ar šeit esošajām. Sīko organismu sugās, kuru dzīves ilgums ir īsāks, paaudžu maiņa notiek ātrāk, tādēļ piemērošanās apstākļiem notiek ātrāk un veiksmīgāk – mutācijas, radot izturīgākus indivīdus, notiek no paaudzes paaudzē, un tam nav vajadzīgi ilgi gadi.
• Tāpat ir jāmin arī bēdīgi slavenais DDT jeb dusts. Divdesmitā gadsimta sešdesmitajos gados Zviedrijā novēroja, ka samazinās putnu, it īpaši baltastes ērgļa, kas dzīvo Baltijas jūras reģionā, vairošanās, jo olu čaumalas kļuva tik neizturīgas, ka putni tās vairs nevarēja izperēt.