Nelegālā nodarbinātība Latvijā



Nelegālās nodarbinātības raksturojums.
Nelegālās nodarbinātības rašanās cēloņi.
Problēmas iespējamie risināšanas varianti.
Nobeigums.
Neveiksmīga valdības cīņa ar to, lai privātuzņēmumi piekoptu godīgu grāmatvedību, maksājot atbilstošus nodokļus no reāli izmaksātām algām, noveda pie bumeranga efekta, kas sevišķi spēcīgi izpaužas būvniecībā šobrīd legālajā būvniecības darba tirgū tikpat kā nav pieejams darbaspēks, jo tam ir izdevīgāk strādāt nelegāli, saņemot tādā veidā lielāku algu „uz rokas”.
Arī darba devējam nav ne pozitīvas, ne negatīvas motivācijas neizmantot legālu darbaspēku. Savukārt noslēpjot savu reālo situāciju, uzņēmēji var palielināt savu konkurenci, palielinot cenas un iegūt lielāku peļņu.
Tādā veidā ”ieguvēji” ir trīs sociālās grupas darba devēji, darba ņēmēji un patērētāji.
Dabiski, ka šai šķietami izdevīgai situācijai ir milzīgi negatīvie aspekti valsts budžeta samazinājums, kā rezultātā sekas mēs varam paši sajust, redzot, ka noteiktām nozarēm valdība piešķir mazāk līdzekļu. No tā cieš arī pensijas lielums pārejot uz 2. pensijas līmeni, nodrošinājums vecumdienās ir stipri atkarīgs no tagadējās reģistrētās algas.
Taču mūsu valstī neviens par tālo nākotni un kopējo labumu nedomā, kāda gan ir iespējama tālredzība nabadzīgā valstī, kurā jādomā par savu izdzīvošanu tagad un tūlīt?
Tāpēc nelegālas nodarbinātības problēmu nedrīkst apskatīt tikai no viena redzesloka, tā drīzāk ir cilvēku zemās labklājības rezultāts. Ir jācīnās vispirms ar to, ir jārada normāla vide izaugsmei, normāli apstākļi dzīvošanai tā, lai droša un godīga dzīve būtu lielāka prioritāte par liekiem pāris desmitiem latu.
Šī apsvēruma dēļ savā referātā es centos pievērsties ne tikai otršķirīgiem nelegālās nodarbinātības rašanās cēloņiem, bet arī pašiem galvenākiem, kurus pieminēju jau iepriekš. Šo problēmu nevarēs iznīdēt, cīnoties tikai ar tās sekām, bet ne īstiem cēloņiem. Tas novedīs pie bumeranga efekta, kas jau tagad novērojams būvniecībā.
Tomēr aplami būtu arī pievērsties tikai vienai šīs problēmas pusei. Ideālā variantā būt ieteicams gan pastiprināt cīņu pret tagadējo eksistējošo nelegālo nodarbinātību, gan arī uzsākt aktīvu valsts virzienu pretī labklājībai un nabadzības novēršanai, kas dabiskā ceļā atrisinātu daudzas, ne tikai nelegālās nodarbinātības, problēmas apmērus.