Notikumu gaita no 1918 gada 18 novembra līdz 1919 gada 11 novembrim

9- 3 atsauksmes

Patstāvīgais darbs. Notikumu gaita no 1918 gada 18 novembra līdz 1919 gada 11 novembrim.

Notikumu gaita no 1918. gada 18. novembra līdz 1919. gada 11. novembrim.

1918. gada 18. novembrī, apvienojoties Latviešu Pagaidu Nacionālajai padomei un Demokrātiskajam blokam, tika izveidota Tautas padome, kas 18. novembrī proklamēja neatkarīgu Latvijas valsti. Tika sastādīta pagaidu valdība, par kuras vadītāju kļuva Kārlis Ulmanis. Šajā laikā nebija Latvijas teritorijas robežu, jo to kontrolēja vācieši.

Stučkas vadībā, tās pamatā bija Sarkano Latviešu strēlnieku vienības. Ļeņins bija apsolījis strēlniekiem neatkarīgu Latviju. Janvārī Stučka ieņēmis visu Latvijas teritoriju izņemot Liepājas rajonu. Visi uzņēmumi pārgāja valsts īpašumā un Stučka atbildīgajos amatos salika savus cilvēkus.

Pagaidu valdība sāka veidot armiju, aicinot brīvprātīgos stāties tās karaspēkā. Ulmanis armijā uzņem vāciešus, apsola tiem zemi un pilsonību. Tika izveidota pirmā karaspēka vienība, par tās komandieri ieceļot apakšpulkvedi Oskaru Kalpaku. Paralēli Kalpaka komandētajiem spēkiem J. Zemitāns ar Igaunijas atbalstu Igaunijā un tās karaspēka atbrīvotajā ziemeļlatvijā sāka organizēt ziemeļlatvijas brigādi. Šīs vienības sākotnēji bija pakļautas Igaunijas armijas virspavēlniecībai. 5. janvārī Jelgavā O. Kalpaka vienība tika noformēta par Latviešu atsevišķo bataljonu. Kopā ar pagaidu valdību spiesti atkāpties līdz Liepājai. Liepājā tika veikta mobilizācija un bataljonam tika pievienota Atsevišķa studentu rota un nedaudz vēlāk Latviešu atsevišķā jātnieku nodaļa. Kalpaks tika paaugstināts par pulkvedi. No Lielbritānijas tiek saņemts papildu bruņojums. Arī Vācijas karaspēks saņēma papildspēkus un tika izveidota Dzelzs divīzija. Galvenais štābs atradās Rudbāržos. 3. martā sākās pretuzbrukums sarkanajai armijai. 6. martā nejaušā savstarpējā apšaudē gāja bojā bataljona komandieris O. Kalpaks un viņa vietā tika iecelts kapteinis Jānis Balodis.

Jau februārī Liepājā pasliktinājās pagaidu valdības un vāciešu attiecības un 16. aprīlī vācieši veica apvērsumu pret pagaidu valdību un nodibinot savu valdību ar A . Niedru priekšgalā. Ulmanim un vairākiem ministriem izdevās aizbēgt uz latviešu karakuģi Saratova. Vāciešu karaspēks pakļāvās A. Niedras valdībai, bet J. Balodis palika uzticīgs Ulmaņa pagaidu valdībai. Jūnijā Balodis kopā ar dzelzs divīziju ieņem Rīgu.

Pēc Rīgas ieņemšanas un Padomju spēku sakāves arī Ziemeļos pret igauņu un latviešu spēkiem, Stučkas valdība bija spiesta atkāpties uz Latgali. Taču fon der Golca vācu spēki nevis devās tālāk uz austrumiem uzbrūkot Stučkas karaspēkam, bet gan pagriezās uz ziemeļiem un uzbruka apvienotajiem Igaunijas un Ziemeļlatvijas brigādes spēkiem. Neskatoties uz skaitlisko vācu spēku pārsvaru, pēc vairāku dienu smagām kaujām vācu spēki tika sakauti un bija spiesti atkāpties. Iejaucoties Sabiedrotajiem tiek noslēgts Strazdmuižas pamiers, jo sabiedrotie...

  • Microsoft Word 10 KB
  • Latviešu
  • 4 lapas (1238 vārdi)
  • Universitāte
  • Notikumu gaita no 1918 gada 18 novembra līdz 1919 gada 11 novembrim
    9 - 3 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Notikumu gaita no 1918 gada 18 novembra līdz 1919 gada 11 novembrim. (Janvāris 16, 2008). https://gudrinieks.lv/notikumu-gaita-no-1918-gada-18-novembra-lidz-1919-gada-11-novembrim/ Pārskatīts 00:21, Maijs 23 2025
DARBA DATI
4 lapas (1238 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 10 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
MarkussPasniedzējs2022 04 24
Uzskatu, ka pati mājaslapas struktūra ir pietiekami informatīva. Tāpēc tās lietošana ir viegla, un tam nav nepieciešams daudz laika.
MartaSkolotāja2021 08 17
Ļoti priecājos, ka ir tāda mājaslapa, kas palīdz strādājot pirmsskolas skolotājai, sniedzot daudz dažādas informācijas un idejas svētku rīkošanai bērnudārzā.
OliversStudents2020 04 28
Bez šaubām, tas ir izglābšana, kad, ja nevari saprast, kā izdarīt darbu, paņem paraugu no šejienes un veido savu.
Skatīt pilnu darbu
×