Par romantismu



Skaņdarbi klavierēm.
Franča Šūberta daiļrades apkopojums.
J. Haidna, V.A. Mocarta un L. van Bēthovena daiļradē augstāko attīstības pakāpi sasniedza klasicisma stils mūzikā. Minētie komponisti, kā sauktie Vīnes klasiķi, līdz augstākajai pilnībai izveidoja mūzikas lielās formas simfoniju, sonāti, instrumentālo koncertu, stīgu kvartetu. Viņu darbi pauž cildenas jūtas, augstus ideālus, varonību un atspoguļo visas cilvēces problēmas.
Taču jau Bēthovena dzīves laikā 19. Gadsimta sākumā izveidojās jauns virziens mūzikā romantisms, kas priekšplānā izvirzīja viena cilvēka dvēseles pārdzīvojumus: viņa jūtu pasauli, priekus, bēdas, mīlestību. Jaunajam saturam bija vajadzīgi arī jauni mūzikas izteiksmes līdzekļi. Tāpēc komponisti romantiķi visbiežāk pievērsās nelielām mūzikas formām. Instrumentālajā mūzikā viņu daiļradei visraksturīgākās ir klavieru miniatūras, vokālajā mūzikā dziesmas. Romantisms bija cieši saistīts ar tautas nacionālajām atbrīvošanās kustībām, jo daudzas Eiropas tautas tajā laikā vēl nebija brīvas. Tāpēc komponistu romantiķu darbos bieži rod atspoguļojumu tautas daiļrade dziesmas, dejas, leģendas.
Viens no izcilākajiem jaunās romantiskās mūzikas pārstāvjiem ir austriešu komponists Francis Šūberts mākslinieks ar ļoti traģisku likteni.
Tēva vēlēšanās, lai dēls kļūtu par skolotāju vai ar maziem, taču drošiem ienākumiem, nepiepildījās. Jaunai komponists galīgi nolēma veltīt savu dzīvi mūzikai un pameta pasniedzēja darbu. Viņu nebiedēja konflikts ar tēvu. Šūberta tālākā, neilgā dzīve ir jaunrades uzvara. Ciezdams smagu materiālo trūkumu, viņš nenogurstoši sacerēja, radot veselu virkni sakaņdarbu.
Neiekārtotā dzīve, jautrās izklaidēšanās nespēja Šūbertu atraut no trauksmainās, nepārtrauktās, iedvesmas pilnās jaunrades. Viņš strādāja sistemātiski, no dienas dienā. ”Es komponēju katru rītu un, tikko pabeidzis vienu skaņdarbu, sāku citu” atzinās komponists.
Pēdējie dzīves gadi un jaunrades gadi. Šūberta pēdējo desmit dzīves gadu skaņdarbu loks bija ļoti plašs un daudzveidīgs.Viņš rakstīja simfonijas, sonātes klavierēm, kvartetus, kvintetus, trio, operas, daudz dziesmu.
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 3 lapas (775 vārdi)
- Universitāte
-