Pēc kādiem rādītājiem var spriest par iedzīvotāju līmeni


Pēdējā laikā Latvijas iedzīvotāju prātus ar vien biežāk sāk nomākt domas par valstī notiekošajiem ekonomiskajiem procesiem. Viena no, šobrīd, ļoti aktuālām tēmām ir iedzīvotāju dzīves līmenis, kas pēdējā gada laikā ir samazinājies. Dzīves līmeni raksturo vairāki rādītāji – nodarbinātība, iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju, kā arī tautas attīstības indekss.
Kā pēdējais no svarīgākajiem valsts dzīves līmeņa rādītājiem jāmin tautas attīstības indekss, kas sevī ietver un apkopo iedzīvotāju vidējo dzīves ilgumu, izglītības līmeni, analfabētu skaitu to iedzīvotāju vidū, kas ir vecāki par 15 gadiem, slepkavības, vardarbības gadījumus, bruņotas laupīšanas utt. Tautas attīstības indekss ļauj vispārīgi aplūkot cilvēku dzīves līmeni kopumā, īpaši neiedziļinoties ekonomikā, bet tieši iedzīvotāju dzīves apstākļos.
Valsts dzīves līmeni raksturo daudzi rādītāji, bet, manuprāt, būtiskākais rādītājs ir tautas attīstības indekss, jo tā pārskats sniedz labāku izpratni par valsts iedzīvotāju problēmām vai progresu. Pēc iekšzemes kopprodukta un bezdarbnieku skaita var secināt, ka Latvijas ekonomiku ir piemeklējusi lejupslīde un valsts dzīves līmenis ir sarucis, jo IKP samazinās kā arī bezdarbs Latvijā salīdzinot ar citiem gadiem tikai pieaug