Pirmais iespaids: psiholoģiskā nozīme un piemēri



Pirmā iespaida par sevi , radīšanas paņēmieni.
Mana personīgā pieredze attiecībā uz pirmo iespaidu.
Pirmā iespaida nozīme saskarsmē mans vērtējums.
Izmantotā literatūra.
“ Saskarsme ” mācību palīgmateriāli , Izdevējs Valsts Administrācijas skola , Rīga.
Šo tēmu es izvēlējos, jo uzskatu, ka pirmais iespaids ir svarīgs faktors cilvēku saskarsmē, jo no tā bieži ir atkarīgas visas sekojošās partneru attiecības. Rakstot šo darbu es cerēju, ka iemācīšos veidot labu pirmo iespaidu par sevi.
Šeit ir aprakstītas pirmā iespaida veidošanās galvenās trīs shēmas, ilgums, tā ietekme uz tālākām cilvēku attiecībām. Ir arī aprakstīti paņēmieni, kuri cilvēkam var palīdzēt radīt apmierinošu pirmo iespaidu svešu cilvēku priekšā.
Pirmā iespaida veidošanās shēmas un faktori, efektīgā pašpadeve – “Oreola efekts”
Pirmais iespaids par cilvēku, kā noskaidrojuši psihologi, veidojas kontaktu pirmajās 90 sekundēs. Pēc kādiem likumiem un uztveres shēmām veidojas šis priekšstats?
Izrādās, ka visbiežāk tiek izmantota uztveres shēma, kuru cilvēks iedarbina partneru nevienlīdzības gadījumā. Šī nevienlīdzība var būt visdažādākā, tā var būt sociālajā sfērā — dažādi sociālie statusi, intelektuālajā sfērā, ekonomiskajā utt. Šī shēma sāk strādāt ne jebkurā situācijā, bet tikai tad, kad viens no partneriem ir pārāks par otru kādā otrajam nozīmīgā parametrā. Raksturīgi, ka cilvēki sistemātiski pārvērtē daudzas partnera personības iezīmes, ja tas ir pārāks kādā vienā ļoti nozīmīgā parametrā. Piemēram, slims un vājš cilvēks, kurš vairāk par visu pasaulē gribētu būt vesels un stiprs, satiekot Švarcnēgera vai Stallones tipa partneri, visdrīzāk to pārvērtēs. Ideāls būs ne tikai spēcīgs un stiprs, bet arī labs, gudrs un skaists. Taču, ja miesās vājajam cilvēkam pats galvenais ir erudīcija, tad satikšanās gadījumā ar stipro un veselo, nekas nenotiks, bet intelektuāļa gadījumā, viņš droši vien to pārvērtēs.
Otrā tipiskā shēma — cilvēka ārējais estētiskais pievilcīgums. Bieži vien uztveres kļūdas rodas no tā, vai mums ārēji patikai nepatīk saskarsmes partneris. Kļūda rodas no tā ka partneri, kurš mums ir estētiski pievilcīgs, mēs pārvērtējam daudzos parametros. Ārēji pievilcīgs cilvēks mums šķiet arī labāks, gudrāks, interesantāks par ārēji nepievilcīgo.
Trešā pirmā iespaida par cilvēku veidošanās shēma ir attieksme pret mums. Šī shēma noteikti ir pazīstama lielākajai daļai cilvēku. Droši vien visi piekritīs, ka tie cilvēki, kuri mūs mīl, labi pret mums izturas, liekas mums labāki par tiem, kuri pret mums izturas slikti vai pat ienīst.
“Attieksmes pret mums” faktors izmaina cilvēka īpašību novērtējumu atkarībā no tā, kā pret mums izturas — pozitīvi vai negatīvi. Pozitīva attieksme pret mums izsauc stipru tendenci piedēvēt partnerim labās īpašības un neievērot (piedot) viņa sliktās īpašības. Un otrādi, — izteikta negatīva attieksme pret mums izsauc stabilu tendenci neievērot partnera pozitīvās īpašības un pārvērtēt negatīvās.
- Microsoft Word 12 KB
- Latviešu
- 6 lapas (1468 vārdi)
- Skola
-