Populārākie kredīta un līzinga veidi Latvijā



KredĪta un lĪzinga veidi – to atšĶirĪbas.
HipotekĀrais kredĪts.
PatĒriŅa kredĪts.
OperatĪvais lĪzings.
Finanšu lĪzings.
KreditĒšanas pamatprincipi.
SecinĀjumi un priekšlikumi.
Izmantoto avotu un literatūras saraksts.
Tā kā mūsdienu vidusmēra iedzīvotāja dzīve nav iedomājama bez kredītattiecībām, tad tieši tāpēc savam darbam izvēlējos tēmu par kredītiem un līzingiem.
Hipotekārais kredīts ir naudas aizdevums, kuru nepieciešams nodrošināt ar nekustamā īpašuma ķīlu. Par ķīlu var kalpot arī nekustamais īpašums, kuru vēlamies iegādāties vai būvēt. Mērķi šāda kredīta ņemšanai var būt dažādi – dzīvokļa iegāde, zemes iegāde, remonts, celtniecība, kā arī lielu pirkumu, piemēram, automašīnas iegāde.
Vienādais maksājuma grafiks – izvēloties šo maksājuma grafiku, klients var apzināties, ka procenta likmes maiņas periodā viņam būs viena konkrēta maksājuma summa, kas katru reizi būs nemainīga. Šo maksājumu ieteicams izvēlēties tad, ja vēlamies, lai maksājuma summa paliek nemainīga. Bet tas ir atkarīgs no procenta likmes maiņas periodā. Maksājums var mainīties reizi trijos mēnešos, tikpat labi tas var mainīties reizi piecos gados. Tas atkarīgs no tā, uz cik ilgu laiku klients ir izvēlējies nofiksēt procenta bāzes likmi.
Šis kredīta formas nosaukums it kā nepārprotami raksturo kredīta darbību. Patēriņa kredīta objekti ir tās preces, ko pērk un pārdod patēriņa preču tirgū (tehnikas iegāde, ceļojumi, medicīnas izdevumi u.c.). Debitors ir atsevišķs patērētājs, mājsaimniecība.
No citiem kredītiem tas atšķiras galvenokārt ar to, ka domāts tikai fizisku personu personīgai lietošanai, nevis saimnieciskai darbībai, un tam lielākoties nav nepieciešams nodrošinājums jeb ķīla. Kā būtiskāko kredīta piešķiršanā banka vērtēs mūsu ikmēneša ienākumu apjomu un stabilitāti. Patēriņa kredītu izsniedz uz noteiktu laiku – no 3 līdz 60 mēnešiem. Taču ir bankas, kurām maksimālais termiņš ir mazāks par 60 mēnešiem. Kredīta termiņš atkarīgs no tā, cik lielu ikmēneša maksājumu mēs varam atļauties. Jo ilgāks ir kredīta atmaksas termiņš, jo mazāki ir ikmēneša maksājumi.
Patēriņa kredīts var būt gan kā naudas aizdevums (skaidra nauda, nauda ar pārskaitījumu, kredītkarte, overdrafts u.tml.), gan kā preču vai pakalpojumu (ceļojums, sadzīves tehnika, remonts, mēbeles u.tml.)finansējums. Salīdzinot šos abus patēriņa kredīta produktus, jāsaprot, ka preču vai pakalpojuma finansējuma pamatā ir produkts, kurus pērk klients – tātad viņš pirkšanas procesā neredz naudu, bet saņem šo preci vai pakalpojumu. Savukārt naudas aizdevums ir naudas kredīts, ko ieskaita klienta kontā vai izmaksā skaidrā naudā. šajā gadījumā klientam ir dota rīcības brīvība rīkoties ar skaidro naudu, proti, viņš var iegādāties vairākas preces vai iztērēt daļu summas precēs vai pakalpojumos, bet pārējo naudas summu atlikt un izmantot laikā, kad tā visvairāk būs nepieciešama.
Naudas kredīts jeb aizdevums parasti ir jānoformē attiecīgās finanšu iestādes filiālē. Savukārt kredīts preču vai pakalpojumu iegādei var tikt noformēts gan finanšu iestādes filiālē, gan pie preču vai pakalpojumu sniedzēja – tirgotāja.