Ražosanas organizācija Ieņēmumi un ražošanas izmaksa



Uzņēmums ir organizatoriski saimnieciska vienība, kurā, izmantojot ražošanas faktorus, tiek īstenota uzņēmējdarbība, lai ražotu un pārdotu preces un pakalpojumus. Uzņēmējdarbību veic uzņēmējs. Uzņēmēja rīcības pamatmotīvs ir lielākas peļņas iegūšanas, taču peļņa nedrīkst kļūt par uzņēmējdarbības pašmērķi. Uzņēmējdarbības mērķis ir ražot preces un sniegt pakalpojumus patērētājiem, nevis darīt to peļņas vai spekulācijas nolūkā. Ražošanas priekšnoteikums ir produktu kvalitāte un lētums; tie jāparedz tautai, nevis vienam uzņēmuma. Un tā, peļņas saņemšanas vislabākais garants ir lētu, kvalitatīvu un pieprasītu preču ražošana .
Gadsimtu pieredze visur plašajā pasaulē liecina, ka uzņēmēja, firmas pamatmotīvs tirgū un vienlaikus arī darbības dzenulis ir pelņa. Bet kas ir peļņa? – izrādās, ka šim jautājumam nav viennozīmīgu atbildi. Peļņa ir problēma, kura pamatā ir uzņēmēja ekonomiskās uzvedības motīvi. Katram uzņēmumam ir jārisina savu ekonomisko problēmu, tas nozīme kā, katram uzņēmumam vajag saražot no ierobežotajiem resursiem tik daudz, cik vien maksimāli tie var. Lai izdarīt tā, tiem vajag izvelēties:
• Kuras preces un pakalpojumus radīt un kādā daudzumā?
• Kuru starppatēriņu preci ražot pašiem un ko iegādāties no citām firmām?
• Kādus ražošanas faktorus izmantot un kādā daudzumu?
• Kā kompensēt tās ražošanas faktorus un piegādātājus?
Mikroekonomikā ir trīs galvenās biznesa organizācijas formas. Tie ir:
1. Vienas personas uzņēmums ir tāda saimniekošanas forma, kurā uzņēmumu pārvalda viena fiziska persona, kas personiski var pieņemt lēmumus, saņemt visu peļņu un juridiski ir atbildīga par visām uzņēmuma parādsaistībām.
2. Kooperatīvās sabiedrības ( partnership ), kas sastāv no diviem vai vairākiem īpašniekiem, kuriem ir neierobežota atbildība.
3. Korporācija vai akciju sabiedrības uzņēmums, kas pieder tās akcionāriem, kuriem ir uzņēmuma akcijas, kas dod tiesības piedalīties lēmumu pieņemšanā un peļņas sadalē .
Uzņēmuma līdzekļi, pirmkārt, sastāv no pašu kapitāla un, otrkārt, no papildus piesaistītiem līdzekļiem, t.i., naudas aizņēmuma.
Uzņēmējdarbības materiālais pamats ir pašu kapitāls. To veido vairāki elementi:
• Vērtspapīru emisija un izpirkšana. Šo operāciju rezultātā notiek izmaiņas uzņēmuma pašu kapitālā.
• Rezerves, ko izmanto neparedzētu izdevumu segšanai. Rezerves veido obligātie peļņas atskatījumi un citi ienākuma avoti.
ražošanā. Pie pamatlīdzekļiem pieder nekustamais īpašums ( ēkas, būve, pārvadu ierīces u. tml.) un nekustamais īpašums ( transportlīdzekļi, masiņas utt. ). Pamatlīdzekļu īpatnība ir tā, ka tiem ir samērā ilgs izmantošana laiks. Kad pamatlīdzekļu elementu kalpošanas laiks ir beidzies, tos vajag jāatjauno. Šim nolūkam ir vajadzīgi naudas līdzekļi, lai varētu remontēt vai atjaunot tos, un tas sauc par amortizāciju jeb pamatlīdzekļu nolietojumu.