Romas pirmie likumi



Pirkums – pārdevums.
Romiešu tiesības un likumi Itālijā un citās Rietumeiropas valstīs sāka pārņemt jeb reciptēt un lietot praksē. Viduslaikos romiešu tiesības veicināja arī vispārējo kultūras attīstību.
Jaunajos laikos izstrādāja likumus, kas balstijās uz XII tabulu likumiem.
Varam ieskatīties pirmajos likumos un salīdzināt ar tagad izstrādātajiem likumiem, un tad redzēsim, ka nekas nav mainījies.
Darbā aplūkota XII tabulu likumu rašanās iemesli un apstākļi, kā arī pašu likumu uzbūve, saturs un ietekme uz turpmāko tiesību nozares attīstību gan Romā, gan visā pasaulē.
Nerakstītās parašu tiesības patricieši savās interesēs tulkoja patvaļīgi, tāpēc plebeji prasīja, lai tās tiktu uzrakstītas likumu veidā visu zināšanai.
Tika prasīts, lai parašas – mores maiorum tiktu uzrakstītas un lai ik viens ar tām varētu iepazīties. Tas tika izdarīts un tā radās pirmās rakstītās tiesības, pirmie likumi.
Tika sastādīta uz paritātes pamatiem komisija, kurā ietilpa pieci patricieši un pieci plebeji. Sabiedrība vērīgi sekoja komisijas darbam un laiku pa laikam ziņoja, ka desmit vīri raksta likumus decem viri legibus scribundis. Pagāja gads un likumi bija izstrādāti. Bija radušās 12 daļas, katru daļu iegrafēja vara tāfelē, ko izlika Romas Forumā vispārējai zināšanai.
Taču tie orģinālā līdz mūsu dienām nav saglabājušies. Taču XII tabulu likumi tekstu . noraksti bija izplatīti tautā un, kā zināms, vēl Cicerona laikā bērni tos mācījās no galvas.
IV – V tabula – ģimenes, aizbildnības un mantošanas tiesības;
XII tabulu likumi raksturo patriarhālu sabiedrību un dzimtas galvas – pater familias Tēvs varēja nogalināt gan savus bērnus, gan pārdot viņus verdzībā. Ja bērns, kas piedzimis kropls var nogalināt. Dēls no tēva varas atbrīvojās tikai ar pilngadības sasniegšanu vai ar neīstu pārdošanu. Tēvs trīs reizes dēlu pārdeva un pircējam bija jāsagādā apstākļi, lai dēls varētu aizmukt un tā 3x.
Laulība patrīciešu un plebeju starpā bija aizliegta. Laulības šķiršanas tiesības ir tikai vīram.
Tajā nepieciešamas trīs sastāvdaļas – vienošanās (consensus), priekšmets (res) un cena (pretium)