Rozes: šķirnes un to nozīme dārzniecībā

9- 3 atsauksmes

Tējhibrīdu rozes.
Poliantrozes.
Floribundrozes.
Miniatūrrozes.
Stīgotājrozes.
Krūmrozes.
Parka rozes.
Slimības.
Kaitēkļi.

Rozes – daudzgadīgi rožu dzimtas krāšņumaugi; dzeloņaini krūmi. Dzinumi stāvi, mazliet nokareni, ložņājoši. Lapas nepāri plūksnaini saliktas, ar pielapēm. Ziedi pa vienam vai skarainās ziedkopās. Auglis – riekstiņu kopauglis, oranžs, oranžsarkans vai gandrīz melns. Rozes ir ļoti polimorfiskas, tām ir daudz sugu hibrīdu. Latvijā introducētas apmēram 100, savvaļā aug 17 sugas. Pakalnos, krūmājos, ceļmalās, gar upju un ezeru krastiem sastopama potcelmu roze, ko var izmantot par rožu kultūršķirņu potcelmiem. Bieži sastopama ir arī maija jeb rudā roze, kuras augļus izmanto ārstniecībā. Ārstniecībā izmanto arī krokainās jeb rievaināsrozes un dažu citu kultivēto sugu augļus. Rožu augļi satur C, P, K vitamīnu, karotīnu, pektīnvielas. Rūpnieciski no rožu augļiem ražo vitamīnu koncentrātus, sīrupu, mājas apstākļos gatavo novārījumus, uzlējumu. Lieto profilaktiski un parzāļlīdzekli pret avitaminozēm, saaukstēšanās slimībām, arteriosklerozi. Rožu augļus izmanto arī pārtikā – gatavo kompotu, biezeni, ievārījumu. Rožu vainaglapu tēju tautas medicīnā lieto par žultsdzinēju līdzekli, tās izmanto arī parfimērijā krēmu, sejas ūdeņu aromatizēšanai, smaržu ražošanai. Reti sastopama, galvenokārt Latgalē, tūbainā roze (valsts aizsardzībā). Kā krāšņumaugus audzē savvaļas un introducētās sugas, to hibrīdus, šķirnes un formas. Rožu šķirnes iegūtas, savstarpēji krustojot savvaļas sugas, to hibrīdus, kultūrformas un šķirnes. Latvijā audzē ap 100 rožu šķirņu. Pirmās ziņas par rožu audzēšanu Latvijā attiecas uz 19.gs. sākumu. Pēc morfoloģiskām, bioloģiskām un saimnieciskām īpašībām rozes iedalagrupās no kurām Latvijā nozīmīgākās ir tējhibrīdu rozes, poliantrozes, floribundrozes, miniatūrrozes, stīgotājrozes, krūmrozes un parka rozes.

Krūmi 25 60cm augsti. Ziedi pildīti ( 2 5cm), puspildīti, skarainās ziedkopās, balti sārti, sarkani, oranži. Audzē apstādījumos, arī kā podkultūru.

Krūmi līdz 30cm augsti, blīvi. Ziedi ( 1,5 2,5cm) pildīti, puspildīti, ziedkopās vai pa vienam, košās krāsās. Audzē apstādījumos, kā podkultūru akmeņdārzos.

Krūmi 1,5 5m augsti, noturīgi vai stīgojoši. Ziedu lielums, krāsa, pildījums, sakārtojums ziedkopās ļoti daudzveidīgs. Audzē galvenokārt vertikālajai apzaļumošanai.

Krūmi 1,5 2m augsti, stipri zaroti. Ziedi dažāda lieluma un pildījuma, ziedkopās vai pa vienam, sarkani, sārti, dzelteni. Audzē apstādījumos.

  • Microsoft Word 11 KB
  • Latviešu
  • 4 lapas (1000 vārdi)
  • Universitāte
  • Rozes: šķirnes un to nozīme dārzniecībā
    9 - 3 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Rozes: šķirnes un to nozīme dārzniecībā. (Februāris 16, 2009). https://gudrinieks.lv/rozes-skirnes-un-to-nozime-darznieciba/ Pārskatīts 00:32, Maijs 23 2025
DARBA DATI
4 lapas (1000 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 11 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
ViktoriaSkolniece2019 04 28
Ne reizi vien esmu izmantojis jaunus konspektus mācībām.
OliversStudents2020 04 28
Bez šaubām, tas ir izglābšana, kad, ja nevari saprast, kā izdarīt darbu, paņem paraugu no šejienes un veido savu.
DinaStudente2022 08 27
Paldies par palīdzību, jūsu mājaslapa man palīdzēja rakstot biznesa plānu.
×