Šampūni: veidi un to nozīme matu kopšanā



Galvas matiem ar piegriešanu un frizēšanu tiek dota noteikta forma. Garu matu frizūras forma tiek atkal sajaukta ar vēju vai ātri kustoties (skrienot), tā kā pastāv vēlēšanās to nostiprināt. Šādam nolūkam ir daudzi mehāniskie un ķīmiskie palīglīdzekļi. Frizūru cietinātājiem ar ārēju ķīmikāliju iedarbību ir trīs stratēģijas, kuru pēdējie nosauktie ir pierādīti kā sekmīgi:
Izmēģināta tās atsevišķu matu sastīvināšana, kamēr uz savas virsmas izveido atbalsta korseti no mākslīgiem sveķiem vai biezām ķimikālijām.
Abas pirmās nosauktās stratēģijas ir grūti atšķiramas viena no otras. Izņemot matu stīvinot ar plēve izaudzēšanu, šādā veidā tomēr ir aizlīmēti saskares punktos parasti izšķirošie nostabilizētie faktori. Trešā stratēģija tiek izmantota gandrīz tikai matu ilgviļņiem. Principā tiek izlietoti dažādu frizūru stabilizēšanai.
Viena lietojuma metode, kura pretojas aprakstītam elektrostatiskam efektam, ir katjono virsmas aktīvās vielas vai polikatjonu izmantošana. Abas vielu grupas turas svarīgi pie matu virsmas kā vienkārši pozitīvi pretjoni. Polikatjoni iztur pat matu mazgāšanu ar šampūniem. Par polikatjoniem bieži izmanto hidrolizēto celulozi, pie sānu ķēdēm ar piekondensētām amonija grupām.
Šķīstošie polikatjoni vai katjonās virsmas aktīvās vielas tiek izmantoti matu skalotājos, matu kondicionēšanas līdzekļos, ārstēšanas kompresēs. Šāda veida skalošanas tiek visbiežāk izmantotas ilgviļņos. Matu kopšanas līdzekļi ar kvartāriem amonija savienojumiem visbiežāk satur vēl citas izejvielas, gelvenokārt, taukspirtus. Kā virsmas aktīvās vielas atrodas taukskābju spirti ar zemām HLB – vērtībām apolārā matu virsmu diapazonā. Viņi sasniedz matu spīdumu un samazia berzi ķemmējot. Taukskābju spirtu un smaržu eļļu emulgātoriem vajag saturēt arī virsmas aktīvās vielas preperātus ar paaugstinātu HLB – vērtību, kura ir piemērots O/W emulciju stabilizēšanai.
Otra iespēja, matu virsmu pārvēršana, ka nerodas nevēlamā berzes elektrība pie ķemmēšanas, ir tauku saturošu līdzekļu kā ziepes vai frizieru krēmu izmantošana. Viņi piedod arī matiem spīdumu. Ar noteikto lipīgumu šie preparāti matus tura pie saskares punktiem vienu ar otru, tā ka tiek stabilizēta frizūra. Sasmaržotās ziepes sastāv galvenokārt no petrolātiem (vazelīna) ar taukskābju spirtu bāzēm un citiem emulgatoriem, kā arī smaržu eļļām. Lipīdi emulgatori ir arī frizūru krēmu pamatsastāvdaļa, bet pretēji ziepēm, emulsijās ir ap 50% ūdens. W/O tipa frizūru krēmi satur galvenokārt parafīneļļas kā tauku bāzi, turpretī pie tādiem O/W tipiem tabprāt tiek izmantoti noteikti cieti lipīdi kā vaski vai petrolāti.
Pircējam ne vienmēr ir viegli izvēlēties sev piemērotāko matu mazgāšanas līdzekli. Ja nekādu problēmu ar matiem nav, ir daudz vienkāršāk. Šajā gadījumā parasti noder arī t. s. universālie šampūni. To radītāji ir centušies tajos ielikt pa druskai no visa pēc principa “ja nelīdzēs, tad neskādēs”. Ja ir kādas problēmas, kuras cilvēks pats spēj formulēt, viņa izvēle kļūst vieglāka. Ja tā nav, vajadzētu konsultēties pie ārsta vai labā frizētavā.
- Microsoft Word 16 KB
- Latviešu
- 9 lapas (2720 vārdi)
- Universitāte
-