Sēklas – uzbūve, veidošanās un kvalitātes nodrošināšana

9- 2 atsauksmes

Sēklas dzimtene.
Sēklas fondi.
Sēklas izlīdzinātība.
Sēklas tīrība.
Sēklas mitrums.
Sēklas uzglabāšana.
Izmantotā literatūra.

Sēkla ir sēklaugu vairošanās orgāns, ietver jaunā indivīda dīgli un barības vielas, kas nepieciešamas jaunajam augam līdz patstāvīgas dzīves sākumam.

Sēkla Sastāv no dīgļa, barības audiem (endospermas vai parispermas), sēklapvalka. Sēklas dīglim izšķir dīgļsakni, dīgļstumbru jeb dīgļasi, dīgļpumpuru jeb pumpuriņu un dīgļlapas. Dīgļstumbra daļa starp dīgļlapām un dīgļsakni ir hipokotils, daļa, kas, sēklai dīgstot, izaug starp dīgļlapām un pirmajām lapām, epikotils. Dīgļpumpurs jeb plumula ir vasas aizmetnis, no kura izaug vasa. Perisperma atšķirībā no endospermas, kas sekundāri attīstās no apaugļota dīgļsomas centrālā kodola, veidojas no nucelasēklaizmetņa kodola. Sēklapvalks aizsargā sēklu pret nelabvēlīgiem ārējās vides apstākļiem, un sēkla labāk saglabā dīgtspēju. Tas var būt ļoti ciets, ūdeni necaurlaidīgs (piemēram, tauriņziežiem) vai saistīt ūdeni un pārguļoties (piemēram, liniem). Uz sēklapvalka var būt dažādi izaugumi – matiņi, akoti, spārniņi u. c., kas sekmē sēklas izplatīšanos aktīvi vai pasīvi.

Pēc barības vielu uzkrāšanās vietas izšķir sēklu ar endospermu (piemēram, graudzālēm), ar perispermu (piemēram, bietēm, kokaļiem), ar endospermu un perispermu (piemēram, melnajiem pipariem) un sēklas bez endospermas un perispermas, kad barības vielas uzkrājas dīgļlapās (tauriņziežiem, krustziežiem, ķirbju dzimtas augiem u. c.).

Sēklu daudzums auglī variē no vienas (graudzālēm, kurvjziežiem) līdz vairākiem simtiem, pat tūkstošiem(magonēm, orhidejām), tāpat kopējais sēklu daudzums 1 augam, piemēram, baltajai balandai, lielajai nātrei līdz 100 000, vērmelēm, driģenēm – 150 000, apsēm – 28 miljoni. Segsēkļiem sēklas ieslēgtas auglī, kas attīstās no zieda, kailsēkļiem tās atrodas uz sēklzvīņām.

Sēklā uzkrājas rezerves olbaltumvielas (sojai 40%, zirņiem 22 %, kviešiem 20 %), ciete (rīsiem 82 %, kviešiem 75 %, kukurūzai 72 %), taukvielas (rīcinaugam 73 %, liniem 40 %) u. c. Sēklas izmanto pārtikas rūpniecībā, farmaceitiskajā rūpnīcā (linu, rīcinauga, ķirbju u. c. Sēklas), laku un krāsu rūpniecībā (linu sēklas), lopbarībā u. c.

  • Microsoft Word 11 KB
  • Latviešu
  • 4 lapas (1098 vārdi)
  • Universitāte
  • Sēklas – uzbūve, veidošanās un kvalitātes nodrošināšana
    9 - 2 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Sēklas – uzbūve, veidošanās un kvalitātes nodrošināšana. (Februāris 24, 2007). https://gudrinieks.lv/seklas-uzbuve-veidosanas-un-kvalitates-nodrosinasana/ Pārskatīts 02:32, Maijs 23 2025
DARBA DATI
4 lapas (1098 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 11 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
AliseStudente2024 01 23
Mājaslapa ir ļoti nepieciešama un noderīga. Tā palīdz gan skolotājiem, gan skolēniem, gan studentiem, piedāvājot daudz vērtīgas informācijas mācībām.
JānisSkolotājs2023 03 12
Mūsdienu bibliotēka – tā es nosauktu. Vislabāk sapratāt mūsu laikmeta iezīmi – visu iegūt ātri. Vienkārši lieliski.
AnnaSkolniece2024 02 25
Priecājos, ka pastāv vieta, kas palīdz studentiem veikt rakstīšanas uzdevumus, atrast informāciju un mācīties.
×