Selekcijas sasniegumi Latvijā


Latvijā selekcija kā nodarbošanās ir pastāvējusi jau pirms gadsimta, kad tika selekcionētas govis un gala rezultātā (1922. gadā) iegūta “Latvijas Brūnā”. Tā bija ļoti piemērota Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, deva salīdzinoši vairāk piena. Šobrīd tā sastāda 79% no Latvijā esošajām govīm.
Taču mūsdienās selekcionēšana ir krietni vairāk attīstījusies. Tiek veikti pētījumi par augu kultivēšanas bioloģiju un tehnoloģijām augu audu kultūru īslaicīgai un ilgtermiņa uzglabāšanai. Pēta dažādu kultūru toleranci un iespējamo uzturēšanās ilgumu pazeminātas temperatūras, gaismā un tumsā, nosakot optimālo kultūras enerģētisko (saharozes optimālās koncentrācijas), fizioloģiski aktīvo un minerālvielu sastāvu stresa apstākļos.
Zālienzāļu selekcija. Latvijas īpatnējos agro ekoloģiskajos apstākļos (daudzkārtējas pozitīvo un negatīvo temperatūru maiņas, augstais mitrums, graudzāļu slimības) pagaidām nav pietiekama sporta, partera un parka zālieniem piemērota sortimenta, tāpēc izveidota plaša graudzāļu kolekcija un veidotas jaunas formas. Darba mērķis – izveidot tādas jaunas šķirnes, lai nākotnē Latvijas zālieni būtu tikpat kvalitatīvi kā slavenie angļu mauriņi. Iegūtas jaunas sarkano un aitu auzeņu, kā arī pļavas skareņu un ganību aireņu formas. Turpinās šo formu atlase pēc to izturības pret slimībām, kaitēkļiem, pastiprinātu nomīdīšanu, pazeminātu vai paaugstinātu sāļu koncentrāciju.