Siltumnīcas efekts: globālās sasilšanas cēloņi un sekas



Pēdējos gados arvien vairāk tiek lietoti tādi vārdi kā "globālā sasilšana", "siltumnīcas efekts" , "saules aktivitāte" un "magnētiskās vētras". Televīzijas ziņās gandrīz par ikdienišķu kļuvusi informācija par kataklizmām visā pasaulē te plūdi, te vulkāna izvirdumi un zemestrīces. Vietai un laikam neraksturīgi laika apstākļi jau ir sākušies vasarā Dienvidāfrikā un Spānijā uzsnidzis sniegs! Turklāt pagājušajā vasarā arī Latvijā fiksēts karstuma rekords. Protams, klimats pasaulē ir mainījies vienmēr dabisku faktoru ietekmē, bet vēl nekad, vismaz mums zināmajā vēsturē, cilvēki nav tik ļoti piesārņojuši pasauli, ka Zemes atmosfēras slānis nespēj mūs pilnībā aizsargāt no ārpus zemes negatīvajiem faktoriem. Daži zinātnieki uzskata, ka cilvēka ietekme uz klimata izmaiņām nav liela, visu vainu "noveļot" uz kosmisko starojumu. Lai nu kā, bet kārtējā trešā medicīniskā laika prognoze, ko radot saules aktivizācija, liek arī man ķert ar roku pie sirds un padomāt, padomāt...
Kosmiskais starojums daļiņu plūsma, kas krīt uz Zemes no kosmiskās telpas. Primārais k.s. nonāk līdz Zemes atmosfērai un tajā daļiņas. Sekundāro k.s. izraisa primārā k.s.galvenokārt ir protoni un mijiedarbība ar atmosfērā ietilpstošo vielu molekulām. Starojuma nokļūšanu uz Zemes ietekmē tās magnētiskais lauks.
Tagad Zemi salīdzina ar ābolu, kurš sācis pūt. Puvuma baktērijas nekontrolēti pārņem visu ābolu un, kad tad kļuvis dzīvei nederīgs, mirst arī pašas. Tikai baktēriju vietā varam izrādīties mēs paši. Es uzskatu, ka kosmiskā starojuma aktivizēšanās ir ļoti lielā mērā atkarīga no cilvēces darbības. Gandrīz visā Zemes civilizācijas attīstības gaitā, izņemot pēdējos simts gadus, cilvēka darbība uz Zemes nav būtiski spējusi ietekmēt Zemeslodes, atmosfēras, okeānu un biosfēras globālos parametrus. Pašlaik cilvēka darbības pēdas uz Zemes nav iespējams neieraudzīt. Ja vēl tikai 15. vai pat 16. gadsimtā būtu bijis iespējams pavizināties lidmašīnā virs Eiropas, aina būtu aptuveni tāda pati kā mūsdienās lidojot virs Sibīrijas taigas. Un arī Sahāras tuksnesis lielā mērā ir cilvēka darbības rezultāts.