Stihija: dabas spēki un to nozīme (filozofija)



Gonoreja.
Kā izpaužas gonoreja?
Kā inficējas ar gonoreju?
Kādas var būt sekas, ja neārstējas?
Kas katram būtu jāzin par ganoreju?
Trihomoniāze.
Kas ir trihomoniāze?
Kā ipaužas trihomoniāze?
Kā inficējas ar trihomoniāzi?
Trichomoniasis urogenitalis.
Hlamidoze.
Kas ir hlamidoze?
Kādas pazīmes ir uroģenetālajai hlamidozei?
Kādas sekas var būt neārstējot hlamidozi?
Chlamydiosis urogenitalis.
Sifiliss.
Kā izpaužas sifiliss.
Kā inficējas ar sifilisu.
Iedzimtais sifiliss.
Izmantotā literatūra un informācijas avoti.
Seksuāli transmisīvas infekcijas ir bieži sastopamas dažādās valstīs, ieskaitot arī Latviju. Pēdēja laikā Latvijā novēro strauju saslimstības skaita pieaugumu, tādēļ tiek pievērsta pastiprinata sabiedrības uzmanība, lai informētu cilvēkus par STI un izsargāšanās veidiem.
Latvijā saslimstība ar seksuāli transmisīvajām jeb venīriskajām infekcijām vēl jo projam ir ļoti izplatīta. Tiek prognozēts, ka saslimšanas skaits ar tādām slimībām kā sifiliss un gonoreja turpinas augt.
STI izplatību veicina bieža seksuālo partneru maiņa, dzimumattiecības ar gadījuma paziņām, personīgās higiēnas neievērošana, ka arī prezervatīva neizmantošana seksa laikā.
Gonoreju izraida baktērijas, ko sauc par gonokokiem. Gonoreja ir hroniska slimība, kas pakāpeniski izplatās arvien dziļāk urīna un dzimumceļos. Slimības pazīmes ir strutaini izdalījumi no urīnizvadkanāla, sāpes un dedzināšanas sajūta urinēšanas laikā, reizēm arī dzimumlocekļa galviņas iekaisums. Slimībai izplatoties, rodas sāpes oliņās un vēdera lejas daļā, kā arī rodas nepieciešamība bieži urinēt.
Tā ir lipīga slimība, ar ko inficējas galvenokārt dzimumkontaktu ceļā, retāk – lietojot slimnieka sadzīves priekšmetus – sūkļus, mitru dvieli, veļu. Slimība var noritēt gan akūti, kad slimības izpausmes ir spilgti izteiktas, gan slēpti, kad slimības izpausmes ir vāji izteiktas vai to vispār nav.
Pēc dzimumattiecībām ar personu, kas slimo ar gonoreju, sūdzības rodas apmēram pēc nedēļas vai desmit dienām. Vīriešiem biežākās sūdzības ir šādas: izdalījumi no urīnkanāla, nieze vai dedzinoša sajūta urīnkanālā, sāpes urinācijas laikā, asins piejaukums urīnam, urīnkanāla atveres apsārtums, pietūkums vai salipums no rīta.
Sievietēm biežākās sūdzības ir šādas: ārējo dzimumorgānu apsārtums, dedzinoša niezes sajūta, izdalījumi no dzimumceļiem, sāpes urinācijas laikā, menstruālā cikla traucējumi.
Ja gonorejas slimnieks neievēro higiēnas normas un pēc tualetes apmeklējuma nemazgā rokas, gonorejas izraisītāju gonokoku ar strutām var ienest acīs, izraisot acu iekaisumu, kas apdraud redzi.
Ko darīt, lai nesaslimtu ar gonoreju? Jāatturas no gadījuma dzimumsakariem. Ārpuslaulības dzimumsakaros vienmēr jālieto prezervatīvs. Jālieto atsevišķi, individuāli higiēnas piederumi (sūkļi, dvieļi u. c.).
Bieži sastopama infekcijas slimība, kuru izraisa Trichomona vaginalis. Ar trihomoniāzi slimo galvenokārt sievietes. Vīrieši ir trihomonu nēsātāji tas nozīmē, ka viņi paši neslimo, bet inficē savas partneres.
Inficēšanās notiek galvenokārt dzimumkontakta ceļā, bet TV saglabā dzīvotspēju mitros izdalījumos, sūkļos, ūdenī. Tāpēc inficēšanās var notikt arī sadzīves kontakta ceļā.Iespējams inficēties no sadzīves priekšmetiem kopīgi ar slimu cilvēku lietojot dvieļus u.c.
Slimības izraisītājs Trichonoma vaginalis (TV) ir vienšūnas organisms ar ekscentrisku kodola novietojumu, pārvietojoties ar viciņu un undulējošas membrānas palīdzību. Krāsojās ar metilēnzilo zilā krāsā, ar Grama metodi gramnegatīvi, ar citoloģiskām metodēm (Romonovska Gimzas, Leišmana) diferencēti. Citoplazma krāsojas no gaišzilas līdz tumšzilai. Kodols sārtā krāsā. TV lielums ir nedaudz lielāks par segmentkodolainiem leikocītiem, to lielums ir 5 30 x 2 5 m. Sastopamas arī sīkākas un stipri lielākas šūnas. TV lielums atkarīgs no vairošanās ātruma un makrovides. Parazītu formas mēdz būt dažādas: klasiskas, ovālas, ieapaļas, bumbierveida un netipiskas amēbveida.
- Microsoft Word 19 KB
- Latviešu
- 16 lapas (3520 vārdi)
- Universitāte
-