Strazdu sugas Latvijā – pazīmes, uzvedība un dzīves vide



Dziedātājstrazds.
Olas Čaumala gluda , matēta. Dējumā 6 olas , gadā 3 perējumi.
Pazīmes: 21,5 cm garš, par zvirbuli lielāks putns ar īsu asti, nosmailotiem spārniem un pagaru, smailu asti. Tēviņam riesta tērpā apspalvojums melns ar zaļganvioletu spīdumu un sīkiem gaišiem raibumiņiem. Mātītei raibumiņi lielāki, apspalvojums mazāk spīdīgs. Pieaugušo putnu knābis vasarā dzeltens, ziemā pelēks, kājas netīri sārtas. Jaunie putnēni ir vienmērīgi pelēcīgi brūni ar gaišāku, viegli svītrainu rīkli, knābis tumši brūnganpelēks, kājas pelēkbrūnas.
Līdzīgās sugas: Pieaugušais mājas strazds nav sajaucams. Melnais mežastrazds ir lielāks, ar garāku asti un kājām, tā apspalvojums bez raibumiņiem, pa zemi pārvietojas lēcieniem. Sārtā jaunā strazdēna apspalvojums smilšu pelēkbrūns ar gaišāku virsasti, tumšākiem spārniem un asti, knābis netīri dzeltens ar tumšāku galu, kājas netīri dzeltenas.
Uzvedība: Dzied, tupot uz zara, antenas, vadiem, pie būrīša vai dobuma, plivinot ar spārniem. Tupot ķermeni tur vertikāli. Lidojums ātrs, taisns. Pa zemi pārvietojas soļojot. Tīra būrus. Pēc ligzdošanas sezonas veido lielus, trokšņainus barus, kas nakšņo niedrājos vai krūmājos pie ūdeņiem.
Dzīves vietas: Lauku ainava ar viensētām, alejas, apdzīvotas vietas, pilsētas, arī veci platlapju meži, kur daudz dobumainu koku. Barojas uz laukiem, zālājos u.tml.
Dzīves veids: Sabiedrisks, neizvairās ligzdot daudzi pāri kopā. Ligzdu no sausas zāles, sīkiem zariņiem, saknītēm, spalvām, vilnas u.c. materiāla būvē dobumā, būrītī vai ēkas sienas spraugā. Ligzdu būvē tēviņš. Jaunie strazdēni ir ligzdguļi. Pārtiek no sliekām, gliemjiem, dažādiem kukaiņiem, pēc ligzdošanas sezonas arī no augļiem, sēklām u.c. augu barības. Ziemo Rietumeiropā, nelielā skaitā siltākās ziemās arī Latvijā.
Olas: Čaumala gluda, ar spīdumu. Dējumā 3 9 olas, gadā viens perējums, bet pēc dējuma izpostīšanas var perēt atkārtoti.
Līdzīgās sugas: Sila strazds ir mazliet lielāks, tam ir vienmērīgi brūnganpelēka ķermeņa virspuse, aste pelēkbrūna ar baltiem malējo stūrspalvu galiem, krūtis tikai viegli iedzeltenas, raibumi uz sāniem lieli un apaļi, arī vēders raibs. Citi meža strazdi ir mazāki, dziedātājstrazdam lidojumā spārnu apakšpuse ir dzeltenīga.