Stresa cēloņi



Kas rada stresu? Pašu nesakārtotā dzīve. Darbā, ģimenē. Ikdiena stresu visvairāk rada ieceru un realitātes neatbilstība. Taču jāsaprot, ka ne viss notiek burtiski tā, kā esi ieplānojis – no paša neatkarīgu iemeslu dēļ. Tā tas ir jebkuram cilvēkam.
Zinātniski tehniskās revolūcijas laikmets ar pieaugošo dzīves tempu, urbanizāciju, informācijas pārslodzi, kā arī hipodinamijas izvirza cilvēkam papildus prasības, lai adaptētos jaunajos apstākļos. Daudzi no šiem faktoriem ir stresogēni. Stresa un adaptācijas jautājumi ir kļuvuši par vienu no svarīgākajām sociālajām problēmām, ko pēta no dažādiem viedokļiem. Pie stresa cēloņiem ir jāpieskaita arī pastāvošie kara draudi. Spēcīgs stresors ir bailes no bezdarba, bads. Pētījumi rāda, ka viens no vissmagākajiem pārdzīvojumiem ir darba zaudējums, jauna darba meklējumi un ar tiem saistītā nenoteiktība. Stresu izraisoši faktori ir huligānisma, uzbrukumi cilvēkiem, laupīšana, strīdi ģimenē un darbā, skaudība, alkoholisms. Arī nepilnvērtīgs sekmē stresa attīstību. Laika un informācijas deficīts veicina stresa rašanos. Tāpēc ir jāprot pareizi plānot darba un citus pienākumus, lai nerastos laika deficīts. Stresa rašanos sekmē arī zināšanu trūkums. Zināšanas dara cilvēku brīvu un drošu.
Arī skolēni iziet vairākus paaugstināta stresa periodus. Vispirms jau pirmklasnieki pārdzīvo mācību sākumu skolā, sevišķi tie, kuri nav gājuši bērnudārzā. Tā ir iedzīvošanās klases kolektīvā, pierašanas pie skolotāja un mācību slodzes. Nākamais periods ir pāreja uz 4. klasi, kad viena skolotāja vietā ir jāpierod pie vairākiem dažādu priekšmetu skolotājiem (jauni skolotāji, jauni priekšmeti). Nākamais periods ir 9. klases beigšana, kad jāizlemj jautājums, ko darīt tālāk. Pēdējais stresa periods skolas vecumā ir skolas beigšana un nākamās profesijas izvēle, kā arī iestājeksāmeni augstskolā.
Gan skolēna, gan pieauguša cilvēka stresa reakcijas izteiktība ir atkarīga no viņa augstākās neirālās darbības tipa. Dažāda augstākā neirālā darbības tipa cilvēki atšķirīgi reaģē vienādos apstākļos uz vienu un to pašu kairinātāju.
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 3 lapas (922 vārdi)
- Universitāte
-