Stress un tā novēršana



Stress ir parasta un bieža parādība, kuru piedzīvo visi cilvēki. Tas saistās ar saspīlējumu, spriedzi, nemieru.
Pētījumi un pieredze rāda, ka neliels stress ir neizbēgams un nekaitīgs. Visas problēmas cilvēkiem izraisa pārmērīgs stress. Stress ir cilvēka pastāvēšanas neatņemama dabiska daļa. Jāmācās atšķirt stresa normālu (pieņemamu) līmeni no pārmērīga stresa līmeņa, jo nulles stress nav iespējams.
• Neregulāra, sekla elpošana, sajūta, ka trūkst gaisa;
• Saspringti, savilkti muskuļi (sevišķi kakla un plecu joslā);
Pie fizioloģiskajiem stresa simptomiem var pieskaitīt ēstgribas zaudēšanu, nervozumu, depresiju, pārlieku smēķēšanu un alkohola lietošanu, miega traucējumus – gulēšana nedod atpūtu, nogurumu un nespēju koncentrēties, nelabumu, reiboni u.tml. Ar stresu saistītas potenciālas slimības – kuņģa čūla, migrēna, hipertonija, sirdssāpes, nepārejošas galvassāpes, kakla sāpes, sāpes krūšu kurvī, niezoša āda, izsitumi, apaukstēšanās, gripa u.c. Psiholoģiskie simptomi ir: mazinās interese par savstarpējām attiecībām, apātija vai pretēji – nekontrolēta uzvedība.
Runājot par stresa faktoriem, kas saistīti ar darbu, var izdalīt šādus stresa iemeslus:
• Pārslodze vai tieši pretēji – nepietiekama darba slodze;
Protams, ideāls ir stāvoklis, kad darba ražīgums ir augsts un stresa līmenis ļoti zems. Lai to panāktu, vadītājiem vispirms ir jāiemācās kontrolēt savu stresu.
Darbinieki, kuri ikdienā sastopas ar pārmērīgu stresu, var izmantot sekojošas stresa samazināšanas iespējas:
• Izstrādāt savu darbu prioritāšu sistēmu – paveicamais jāsagrupē šādi: jāizdara šodien, jāizdara šīs nedēļas laikā, jāizdara tad, kad būs laiks;