Suns: cilvēka sabiedrotais un dabiskais draugs



Suņu dzimtā(Canidae) ietilpst 37 vilku, lapsu, šakāļu un suņu sugas. Visi šie dzīvnieki ir plēsēji: dabiskos apstākļos viņi sevi ar barību apgādā galvenokārt medījot. Viņu zobi ir piemēroti upura nogalināšanai, gaļas sakošļāšanai un kaulu graušanai, kā arī savstarpējām cīņām. Viņiem ir laba radze, dzirde un oža. Par to liecina lielās acis, stāvās ausis un jūtīgais deguns.Teicamās maņas ļauj sekmīgi izsekot upuri, gan medījot barā, gan vienatnē. Pārvietojoties viņi atbalstās tikai uz pirkstiem, nevis uz pilnas pēdas. Viņu priekškājām ir pieci nagi, bet pakaļkājām ir četri nagi (pakaļkājas ar pieciem nagiem mēdz būt tikai dažu mājas šķirņu suņiem). Visiem savvaļas suņiem, izņemot Dienvidamerikas krūmu suni, ir garas kājas, tāpēc viņi spēj panākt upuri. Suņu dzimtas dzīvniekiem raksturīga gara aste. Blīvais kažoks parasti ir plankumains vai svītrains. Lielākā daļa suņu dzimtas dzīvnieku pārojas reizi gadā. Mazuļi piedzimst pēc divu mēnešu ilgas grūsnības.
Suņu dzimtes pārstāvji jau kopš senatnes savvaļā dzīvo gandrīz visos kontinentos. Izņēmums ir Austrālija, kur suņus ieveda cilvēks, un vēl arī Antarktīda.
Tasmanijas vilks, hiēna un prērijsuns tikai ārēji atgādina suņus. Mūsu dienās jau izmirušie Tasmanijas vilki, kuri kādreiz dzīvoja Austrālijā, ir somaiņu kārtas zīdītāji. Visu četru sugu hiēnas visciešākā radniecība saista ar viverēm, bet prērijsuņi ir vāverēm radniecīgi grauzēji. Visu šķirņu suņi ir cēlušies no vilka, kuru cilvēks pieradināja apmēram pirms 12 000 gadu. Laika gaitā cilvēks ir radījis visdažādākā lieluma, formas un krāsojuma suņus. Mūsu dienās ir vairāk nekā 400 suņu šķirņu.
Apmēram pirms 40 000 gadu, leduslaikmetā vilki dzīvoja baros, bet cilvēki ģimeņu kopienās un kolektīvi medīja. Vilki un cilvēki medīja vienus un tos pašus dzīvniekus. Kad vien radās iespēja, vilki nogalināja cilvēkus un cilvēki vilkus. Loti iespējams, ka vilki bieži vien klaiņoja ap cilvēku nometnēm, meklēdami cilvēku medījumu pārpalikumus. Reizēm cilvēki uzgāja vilku mazuļus, aiznesa tos uz apmetni un izaudzēja. No šiem pieradinātajiem vilkiem evolūcijas gaitā radās mājas suņi.