Talsi - deviņu pakalnu pilsēta



Talsi pilsĒta uz deviŅiem pakalniem.
Saturs.
Kultūra , tĀs rašanĀs pirmsĀkumi.
Informatīvā kultūras definīcija (Jo sakārtotāka, jo augstāks līmenis) neģenētiskais informācijas kopums, ko izstrādā, kodē, fiksē un nodod tālākām paaudzēm cilvēce savā attīstības gaitā.
Kultūra ir īpašā veidā organizēta informācija. Ir vajadzīgs mehānisms, kā nodot tālāk. Kultūras process izstrādāšana, kodēšana (māksla utt.), nodošana tālāk.
Talsi pilsēta Latvijas ziemeļrietumu daļā, rajona centrs Talsu iemītnieki lielās, ka viņu pilsēta, kas veidojusies uz deviņiem pakalniem, pārspēj pašu Romu, kura stāv tikai uz septiņiem pakalniem. Un vēl – ja kāds apgalvos, ka visi ceļi ved uz Romu vai uz Rīgu, tad talsinieki piebildīs, ka galu galā tāpat tie visi nonāks Talsos. Nu tad ar saviem deviņiem pakalniem un to ieplakās guļošajiem Talsu un Vilkmuižas ezeriem Talsi ir ne tikai pati paugurainākā, bet arī viena no gleznainākajām Latvijas pilsētām. Skaistuma un ģeogrāfiskā novietojuma dēļ Talsus dēvē par “Kurzemes pērli” un “Ziemeļkurzemes sirdi”. Talsus visos laikos var salīdzināt ar lepnu kurzemnieci – tā ir atturīga, noslēpumaina, mainīga un strādīga. Teika Talsus saista ar vārdamāsu Lietuvā – skaistajiem Telšiem (Teliai). Vairākās vietās gandrīz neskarta saglabājusies 19.gs. apbūve. Pilsētā daudz kāpņu, kas savieno paugurus ar ielejām. Pilsētas tiesības kopš 1917.g. Platība 7,83 km2 Iedzīvotāju skaits – 12 840 (1997) Nacionālais sastāvs –90,1% latviešu, 4% krievu, 2,7% čigānu un 0,9% poļu Attālums no Rīgas 115 km (autoceļi P120, A10), 107 km (autoceļi P128, A10) Dzelzceļa stacija Stende 12 km no pilsētas (līnija Rīga–Ventspils) Talsi ir svarīgs autoceļu mezgls, jo te sākas pieci pirmās šķiras ceļi – P120 ved uz Kuldīgu, P125 uz Mazirbi, P126 uz Roju, P127 uz Upesgrīvu un P128 uz Jūrmalu. Tos visus savieno apvedceļš P129, kas iet gar pilsētas austrumu robežu. 4 km no Talsu dienvidu robežas iet autoceļš A10 Rīga–Ventspils.
Talsi atrodas Kurzemes novadā, Ziemeļkursas augstienes Vanemas pauguraines ZR malā. Pilsētas rietumu malā sākas Kursas zemienes Ugāles līdzenums, ziemeļu malā – Dundagas pacēlums. Pilsētu DA–ZR virzienā šķērso dziļa ieplaka.
Vilkmuižas ezera krastos: Vilkmužas kalns (77 m) Krievragkalns (79 m) Ap Talsu ezeru: Dzirnavkalns (87,3 m) – uz tā bija krustnešu pils. Līdz 1915.g. šeit darbojās 1857.g. celtās holandiešu tipa dzirnavas, kas 1922.g. nodedzinātas. Baznīckalns – uz tā luterāņu baznīca. Ķēniņkalns (93 m) – ierīkots parks (Pilsētas dārzs), piemineklis “Koklētājs”. Leču kalniņš (83 m) – tajā piemineklis 1905.g. revolucionāriem (1981, tēlniece O.Nigule, arhitekts E.Nigulis). Talsu pilskalns (91 m, 32 m virs Talsu ezera līmeņa) – kuršu nocietinātās pils vieta. Sauleskalns (94 m) – uz tā 1960. gados izbūvēta estrāde, kuras amfiteātrī 5000 vietu. Tiguļu kalns (105 m) – kalnā barona Firksa pils.