Tiesību saimes (loki)



Romāņu ģermāņu tiesību saimes radās XII—XIII. gs, romiešu tiesības recepcijas rezultātā ar kontinentālas Eiropas valstīm. Par recepcijas pamatu ekonomiskā sfērā kļuva tirdzniecības attīstības, amatu, pilsētu augšana. Sākotnēji sociālais pamats un viņa pielietojuma sfēra viduslaiku Eiropā bija pilsētu iedzīvotāji, tomēr pēc dažiem gadsimtiem, ar ciema iekārtas izmaiņām, zemes attiecību laukos tiesiska sistēma, kura piedzima pilsētās, kļuva par vispārnacionālu, Kontinentāl Eiropas sistēmu.
No XIII. gs. romāņo ģermāņu tiesības saimes aktīvi attīstijās, pārvarot valsts robežas, un kļūst par visas Eiropas īpašumu, neskaitot Angliju. XVI—XVIII. gs. tiesiskas Eiropas attīstības process iegūst jaunas formas. Nāciju un nacionāla valstiskuma tapšana iesniedza viņā tiesiska nacionālisma elementus. Kopējie principi un romiešu tiesības sākumi integrēja nacionālās normatīvās sistēmās. Dotais process bija pabeidzams ar nacionālas likumdošanas izstrādāšanu, nacionālu kodeksu, kas ņem vērā atšķirīgu valstu sociālu iekārtu īpatnības.
Romāņu ģermāņu tiesības norma — ir kopīgs uzvedības likums, ko noformulēja likumdevējs vai institūcijas pilnvarnieki. Šīs normas galvenā īpatnība salīdzīnot ar anglo sakšu precedentu uzstājas apkopotais, abstrakts raksturs. Svarīgais romāņū ģermāņu tiesības avots ir likums.
Romāņu ģermāņu tiesības saites otrais avots ir paraža. Vēsturiski daudzas parastas normas saņēma piestiprināšanu likumos, kļuva par to saturu. Bet kā patstāvīgs tiesību avots paraža šodien izpilda otršķirīgu lomu tiesiskā sistēmā, uzstājoties kā likuma papildinājums.
Trešais romāņu ģermāņu tiesības saimes avots ar noteiktām atrunām var būt atzīta tiesu prakse. Šo atrunu jēga ir novedama pie tā, ka saskaņā ar tiesību normas doktrīnu var tikt pieņemts tikai ar pašu likumdevēju un ar institūcijās pilnvarniekiem.
Anglo sakšu tiesību saimes ir angļu privāttiesību sistēma, kas darbojas Anglijā, ASV, Austrālija, Īrija, Kanāda un citas angļu bijušās kolonijas. Atšķirībā no kontinentālām valstīm, romiešu tiesības recepcijas ietekme uz anglo sakšu tiesības sistēmas formēšanu tika ierobežota.