Truši – izcelsme un pieradināšanas vēsture



Trusis par mājdzīvnieku kļuva samērā nesen. Tā dzimetene ir Eiropas dienvidaustrumi. Sākotnēji truši apdzīvoja Spāniju, no kurienes Romas karavīri tos ieveda Itālijā. Garšīgās gaļas dēļ tie tika audzēti un pamazām izplatījās visā pasaulē. Viduslaikos klosteros jau bija pazīstamas vairākas trušu šķirnes. Pēc Otrā pasaules kara turšiem bija liela nozīme kā gaļas dzīvniekiem, taču mūsdienās trušu audzēšana pārvērtusies vairāk par vaļasprieku. Kā mājas mīluļi bieži vien
Visas pazīstamās trušu šķirnes cēlušās no savvaļas truša (Oryctolagus cuniculus). Savvaļas truši, atšķirībā no vientuļniekiem zaķiem, dzīvo kolonijās alās, un to mazuļi piedzimst akli un kaili. Grūsnības ilgums trusenei ir 28-36 dienas. Mazā trusēna lielums piedzimstot ir atkarīgs no vecāku šķirnes un svara. Dzimumgatavību pundurtruši sasniedz 6-8 mēnešu vecumā. Vairoties tie spēj augu gadu – tas izskaidro trušu masveida savairošanos, kas dažos reģionos sasniedz katastrofiskus apmērus. Dzīves ilgums – no 5-7 gadiem.
Pastāv vairāk par simts dažādām mājas trušu šķirnēm un krāsu variācijām. Pundurtruši pirmo reizi parādījās Vācijā kā mutācijas parasto trušu metienos. Atšķirībā no parastajiem trušiem, pundurtruši ir ļoti mazi eugumā. Parasto trušu svars parasti ir 5-8 kg, bet pundurtruši nepārsniedz 1-1,5 kg. Pundurtrušiem ir apaļāki purniņi un ievērojami īsākas ausis nekā lielajiem brāļiem.
Pundurtrušiem ir diezgan daudz šķirņu – gandrīz katrai lielo trušu šķirnei ir savs miniatūrais variants – sastopami ir gan pundurauntruši ar nokareām ausīm, gan Angoras pundurtruši ar garu vilnu, gan īpatnējā īsspalvainā kažoka īpašnieku pundurreksi. Japānas pundurtrusis izceļas ar interesantu kažoka krāsojumu. Pundurtrušu apmatojuma krāsojumu variantu ir vairāk par 60.
Neatkarīgi no trusēnu šķirnes to aprūpe neatšķiras. Īsspalvaino trušu apmatojuma kopšanai lielas raizes nesagādā – pietiek ar regulāru izsukāšanu. Vairāk rūpju prasīs garspalvaino Angoras trušu kažoka kopšana. Ķemmējot dzīvnieku, īpaši, ja apmatojums ir savēlies, jāatceras, ka trušiem ir ļoti plāna un maiga āda, ko viegli var savainot. Mazgāt trušus nav nepieciešams.