Ūdens: īpašības un nozīme dzīvībai

9,5- 2 atsauksmes

Ūdens ir visur.
Ūdens sastāvs.
Ūdens ķīmiskās īpašības.
Ca + h2o ca oh 2 + h2 +.
Na + 2hoh = 2naoh + h2 +.
P2o5 + 3h2o = 2h3po4 +.
So2 + h2o = h2so.
So3 + h2o = h2so4 +.
N2o5 + h2o = 2hno3 +.
Cao + h2o = ca oh 2 +.
Ūdens kā šķīdinātājs. Šķīdība.
Ūdens krājumi.
Ūdens enerģija.
Ūdens resursu izmantošana.
Ūdensapgādes saimniecības shēma.
Ūdens piesĀrŅošana.
Ūdens aprite dabĀ.
Dzeramā ūdens mikrobioloģiskie rādītāji.
Dzeramā ūdens fizikāli ķīmiskie rādītāji.
Kā valstī tiek veikta dzeramā ūdens kvalitātes uzraudzība.
Kā valstī tiek veikta dzeramā ūdens kvalitātes kontrole.
Dzeramā ūdens nekaitīgums , drošums un veselīgums.
Epidemioloģiskie riska faktori.
Organisko vielu piesārņojuma riski.
Ķīmiskie riska faktori.
Kālcija un magnija jonu klātbūtne ūdenī veido ūdens cietību.
Fe fe.
Tehnoloģiskā procesa riski.
IzmantotĀ literatūra.

Par to, ka ūdens sastāv no skābekļa un ūdeņraža, pārliecinājāmies, iegūstot ūdeni ūdeņraža un skābekļa savienošanās reakcijā. To pierādīsism arī, sadalot ūdeni par ūdeņradi un skābekli.

Ūdens ir stabila viela. Tas sadalās tikai ļoti augstā temperatūrā, piemēram, elektriskās dzirksteles temperatūrā. Ja laiž caur destilētu ūdeni elektrisko dzirksteli, parādās gāzes burbulīši. Pēc ūdens izspiešanas metodes tos var savākt mēģenē. Kad mēģenē sakrājas pietiekami daudz gāzes, aiztaisām mēģeni zem ūdens ar pirkstu, izņemam to no ūdens un tuvinās tās vaļējam galam degošu skaliņu. Gāze eksplodē. Tas ir ūdeņraža un skābekļa maisījums. Ūdens sadalīšanās reakciju attēlo vienādojums

Ūdeni var sadalīt arī tā, ka ūdeņradis un skābeklis uzkrājas atsevišķi. Šai nolūkā iegremdē ūdenī divas līdzstrāvas avotam pievienotas metāla plāksnītes un ieslēdz strāvu. Uz abām plāksnītēmizdalās gāzu burbulīši. Gāzes var savākt mēģenēs, kas ar vaļējo galu uz leju uzliktas virs katras plāksnītes, kā mēģinājumā ar dzirksteli, vai var izmantot attēlā attēloto ierīci ūdens sadalīšanai ar elektrisko strāvu. Vienā no ierīces caurulītēm ( vai mēģenēm ) uzkrājas divreiz lielāks tilpums gāzes nekā otrā. Ja tuvina aizdedzinātui skaliņu tās caurulītes ( vai mēģenes ) atverei, kurā uzkrājas vairāk gāzes, novēro, ka gāze aizdegas. Šī gāze ir ūdeņradis. Tās caurulītes ( vai mēģenes ) atverei, kurā gāzes mazāk, degoša skaliņa vietā tuvina kvēlojošu skaliņu. Skaliņš uzliesmo. Šī gāze ir skābeklis.

Ūdenim veidojoties, ūdeņradis un skābeklis savienojas tādā pašā tilpumu attiecībā ( 2:1 ), kādā tie izdalās, ūdenim sadaloties. Par to var pārliecināties, izdarot mēģinājumu aparātā, ko sauc par eidometru ( attēlā ). Eidometrs ir ar gumijas aizbāzni blīvi noslēgta biezsiena caurule. Caur aizbāzni ievadītas divas vara stieplītes. Uz caurules ārējās virsmas atzīmētas iedaļas, kas atrodas vienādā attālumā cita no citas. Eidiometru piepilda ar novārītu ūdeni un ar vaļējo galu uz leju iegremdē lielākā traukā ar ūdeni tā, lai ūdens no eidiometra neizlītu. Šādā stāvoklī eidiometru nostiprina statīvā.

Eidiometrā iepilda tik daudz skābekļa, lai tas aizpildītu cauruli līdz otrai iedaļai ( divas tilpuma vienības ), bet nākamās divas tilpuma vienības piepilda ar ūdeņradi. Eidiometra vara stieplīšu blīvos galus ar vadiem pievieno pie indukcijas spoles, bet indukcijas spoli – pie elektriskās strāvas avota. Kad ieslēdz strāvu, starp vara stieplītēm caurulē pārlec elekrtiskā dzirkstele, kas izraisa skābekļa un ūdeņraža maisījuma eksploziju. Ūdens līmenis eidiometrā paceļas tieši par trim iedaļām. Lai uzzinātu, kāda gāze palikusi eidiometrā pēc eksplozijas, caurules vaļējo galu noslēdz ar aizbāzni, eidiometru noņem no statīva un apgriež otrādi. Aizbāzni izņem un caurules vaļējā galā strauji ieliek kvēlojošu skaliņu. Tas uzliesmo. Tātad eidiometrā pēc eksplozijas palikusi viena tilpuma vienība skābekļa. Tas nozīmē, ka eksplozijas laikā ūdens veidošanai izlietotas divas tilpuma vienības ūdeņraža un viena tilpuma vienība skābekļa.

  • Microsoft Word 32 KB
  • Latviešu
  • 30 lapas (8097 vārdi)
  • Skola
  • Ūdens: īpašības un nozīme dzīvībai
    9.5 - 2 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Ūdens: īpašības un nozīme dzīvībai. (Janvāris 1, 2008). https://gudrinieks.lv/udens-ipasibas-un-nozime-dzivibai/ Pārskatīts 22:30, Maijs 22 2025
DARBA DATI
30 lapas (8097 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 32 KB
Līmenis: Skola
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
JulijaSkolotāja2023 10 31
Jūsu mājaslapā esmu atradis noderīgu informāciju un idejas, lai rosinātu skolēnu mācīšanos stundās.
MarkussPasniedzējs2022 04 24
Uzskatu, ka pati mājaslapas struktūra ir pietiekami informatīva. Tāpēc tās lietošana ir viegla, un tam nav nepieciešams daudz laika.
EvelinaStudente2024 11 04
Lieliska vietne ar daudz noderīgas informācijas mācībām. Paldies, ka esat! Veiksmi jums! Iesaku!
×