Ūdens ķīmiskās īpašības un nozīme dzīvē



šķidrā(upēs,ezeros u.c.),gāzveida(gaisā), cietā(ledus polos,kalnu virsotnēs). Ir arī pazemes ūdeni,kuri noder cilvēku veselībai. Tos sauc par minerālūdeņiem.
Ūdens ir viens no visizplatītākajām vielām dabā. Ar to ir pārklāta ¾ zemeslodes virsa(okeāni,jūras,līči,upes,ezeri,kā arī milzīgie ledāji polos).
Latvijas gruntsūdeņos ir satopams ķīmisks elements mangāns (Mn). Filtrējoties caur zemes iežiem Mn gruntsūdeņos nonāk izšķīdušā veidā un tā piesārņo ūdeni. Ja tā koncentrācija ir lielāka par 0.1 mg/l, parādās izmaiņas ūdens garšā, krāsā un smaržā. Tādēļ Latvijā ir noteikta Mn maksimāli pieļaujamā koncentrācija dzeramajā ūdenī – 0.05 mg/l.
Ūdenskrātuvēs ūdens parasti nav derīgs dzeršanai. Tas jālaiž cauri ūdens attīrīšanas centram, kur attīra mikrobus un citas kaitīgas vielas. Tas notiek šādi: Ūdens nokrīt lietus veidā un uzkrājas ezeros un mākslīgās ūdenskrātuvēs ūdeni attīra ūdens attīrīšanas iekārta attīrīto ūdeni pārsūknē augstā tvertnē(ūdenstornī) lai tas būtu viegli pieejams lietošanai tā kā ūdenstornī ūdens atrodas augstu virs zemes, tad atgriežot vaļā ūdensvada krānu, no tā tek ūdens.
Upe nostādināšanas baseins akas šahta ar ūdeni filtrs hlorēšanas iekārtas sūknis ūdenstornis destilēts ūdens
Dzeramo ūdeni attīra no dažādām vielām un piemaisījumiem ūdens attīrīšanas stacijās.
Tīrs ūdens ir dzidrs šķidrums bez garšas un smaržas. Biezā slānī tas ir zilganzaļš, bet plānā bezkrāsains.
- Microsoft Word 10 KB
- Latviešu
- 4 lapas (593 vārdi)
- Universitāte
-