Utis: dzīves cikls un profilakses metodes

9,5- 3 atsauksmes

Referāts. Utis: dzīves cikls un profilakses metodes.

Kārta Amoplura (sūcējutis) apvieno vairāk kā 200 sugas, no kurām tikai divas ģintis PEDICULUS un PHTIRIUS, parazitē uz cilvēkiem. Tos sauc par ektoparazītiem. Medicīniskā nozīme ir Pediculus humanus van corporis(drēbju uts), Pediculus van capitis(galvas uts) un Phtirius pubis(kaunuma uts).

• Mazi, balti plankumi (oliņas vai gnīdas) uz mata pamatnes, ko ir grūti atdalīt;

Mehāniska utu un gnīdu izķemmēšana ir visbiežāk lietojamā metode, taču tā prasa matu apstrādi ar eļļu (visbiežāk olīveļļu) un rūpīgu matu ķemmēšanu – vispirms ar parasto ķemmi, pēc tam ar speciālo „utu ķemmi” vismaz 2 3 stundas dienā. Sākumā šī procedūra jāveic divreiz dienā – no rīta un vakarā, kamēr pārliecinās, ka nav vairāk ne utu, ne gnīdu. Pēc tam obligāti to atkārto pēc 8 10 dienām, lai pārliecinātos, ka nav izšķīlušās jaunās utis. Pēdējā laikā utu iznīcināšanai izmanto aptiekā iegādājamus matu apstrādes līdzekļus – krēmus vai šampūnus, kas satur utu iznīcināšanas līdzekli – permetrīnu. Efektīvi un bez ārsta receptēm nopērkami pretutu līdzekļi:

Veratres ūdens (agrākais nosaukums – Čemeriņu ūdens) – cilvēki to atzinuši par visefektīvāko;

Apstrādes līdzekļus jālieto saskaņā ar tā lietošanas norādījumiem;

Pirms līdzekļa lietošanas matus nevajadzētu mazgāt ar šampūnu, kas satur kondicionētāju

Pēc matu apstrādes – ieziest matus ar minerāleļļu, vispirms ķemmēt ar parasto ķemmi, bet pēc tam ar speciālo gnīdu ķemmi. Regulāri ķemmēt matus ar šo ķemmi katru otro dienu, vismaz nedēļu, kamēr pārliecinās, ka utu vairs nav (jo speciālais līdzeklis iznīcina tikai apmēram 70% gnīdu). Metāla ķemmes ar ļoti maziņiem „zobiem” ir stingrākas un efektīvākas nekā plastmasas gnīdu ķemmes. Ieteicams ķemmi iemērkt bišu vaskā, lai vieglāk izķemmētu gnīdas.

laika no viņa ādas izlīdušas daudz utu un slimnieks

vajag saņemt, atvest mājā un iemest cūku migā.

Kopš seniem laikiem utis ir uzskatītas par vistiešāko netīrības apliecinājumu, taču vairāki "Brīvbrīža" aptaujātie farmaceiti apgalvo, ka tā tas nebūt nav – pretutu līdzekļus iegādājas tīrīgi un kārtīgi cilvēki. Un pieprasīti šie līdzekļi ir ļoti. Tas nozīmē, ka šī problēma ir aktuāla. Epidemiologu rīcībā esošā informācija, liecina ka visbiežāk utīs iedzīvojas bērni: gan pirmsskolas vecumā, gan arī skolā. "Tas ir ļoti loģiski saprotams," stāsta speciālisti. "Jo pilnīgi neiztur kritiku senā pārliecība, ka utis rodas no bailēm vai lieliem pārdzīvojumiem. Nekā tamlīdzīga! Dzīva būtne nevar rasties tāpēc, ka kādam no mums ir lielāks stress." Utīs cilvēks var iedzīvoties tikai un vienīgi tiešos kontaktos – saskaroties ar kādu citu, kura galviņā tās jau iemājojušas. Un nav nepieciešams obligāti salikt galvas kopā, pietiek, ja apmaināmies ar šallēm un cepurēm vai aizņemamies ķemmi, matu lentu vai ko citu, kas pabijis uz svešas galvas. Jo mazais, bet dzīvotspējīgais kukainītis tieši tajā brīdī var uz tā atrasties un atceļot līdz mūsu galvai.

  • Microsoft Word 13 KB
  • Latviešu
  • 8 lapas (1646 vārdi)
  • Universitāte
  • Utis: dzīves cikls un profilakses metodes
    9.5 - 3 balsojums(-i)
Skatīt pilnu darbu
Utis: dzīves cikls un profilakses metodes. (Februāris 5, 2009). https://gudrinieks.lv/utis-dzives-cikls-un-profilakses-metodes/ Pārskatīts 09:59, Maijs 23 2025
DARBA DATI
8 lapas (1646 vārdi)
Valoda: Latviešu
Microsoft Word 13 KB
Līmenis: Universitāte
Skatīt pilnu darbu
ATSAUKSMES
OliversStudents2020 04 28
Bez šaubām, tas ir izglābšana, kad, ja nevari saprast, kā izdarīt darbu, paņem paraugu no šejienes un veido savu.
JānisSkolotājs2023 03 12
Mūsdienu bibliotēka – tā es nosauktu. Vislabāk sapratāt mūsu laikmeta iezīmi – visu iegūt ātri. Vienkārši lieliski.
AnnaSkolniece2024 02 25
Priecājos, ka pastāv vieta, kas palīdz studentiem veikt rakstīšanas uzdevumus, atrast informāciju un mācīties.
×