Vardes Latvijā


Parastās vardes vairošanās.
Parastās vardes dzīves ilgums.
Parastās vardes krāsojuma izmaiņu iemeslu pētīšana.
Izmantotā literatūra.
Latvijā sastopamas četras varžu sugas. Visbiežāk sastopama parastā varde. Tai ir mainīga krāsa, parasti brūngana mugura ar tumšiem plankumiem. Atšķirībā no zaļajām vardēm ķermeņa virspuse nekad nav zaļa un galvas sānos pāri acij un bungplēvei stiepjas tumšs plankums.
Parastā varde ir viens no visplašāk izplatītākajiem abiniekiem Ziemeļeiropā un arī Latvijā. Viņas areāls stiepjas vēl aiz polārā loka. Parastā varde dzīvo mitrās vietās. Parasto vardi var sastapt itin bieži, dažkārt pat visai tālu no ūdenstilpnēm. Tā dzīvo visdažādākajos biotopos ar dažādu mitruma režīmu ūdens tuvumā krūmājos, mežos, pļavās, purvos, dažādās urbanizētās teritorijās. Aktīva krēslā un naktī. Parastā varde dienā izmanto dažādas slēptuves. Ziemo tekošos ūdeņos, ur var veidot grupas. Var ziemot arī uz sauszemes alās, satrunējušos kokos, lapu kaudzēs un citur.
Rudenī, kad temperatūra pazeminās līdz + 5ْ C, vardes pulcējas pa vairākiem desmitiem vienkopus un gatavojas ziemošanai. Tās ziemo līdz dibenam neaizsalstošos ūdeņos, straujās upītēs, dziļākos notekgrāvjos un kūdras purvos. Vardes paslēpjas zem akmeņiem un pārkareniem krastiem vai augājā, parastā varde parasti nemēdz ierakties dūņās.