Vēzis- audzējs
Ļaundabīgs audzējs, kas attīstās no epitēlijaudiem. Tam raksturīga infiltratīva augšana (ieaugšana apkārtējos, veselajos audos), metastāžu un recidīvu veidošanās, organisma intoksikācija un kaheksija. Sākotnēji tās atrodas tikai vienā vietā, tad tas izplešas, izplatās. Tam var būt dažāda forma (tas atkarīgs no orgāna un audzēja šūnu īpatnībām).
Tas var būt plakans, grumbuļains vai mezglains (mezglveidīgs) audu sabiezējums, sēnei vai ziedkāpostam līdzīgs izaugums. Šīs formas var arī dažādi kombinēties vēžu klasificē pēc epitēlijaudu īpašībām. Piemēram, plakanais epitēlijs- plakanšūnu vēzis, cilindriskais epitēlijs- cilindrisko šūnu vēzis.
Domājams, ka vēzis neodas pēkšņi, bet attīstās uz jau pārveidotu audu fona, kas var rasties sakarā ar dažādām hroniskām slimībām. Piemēram, vēzis attīstības pamatā var būt ilgi nedzīstoša čūla (kuņģī, dzemdes kaklā, mutes gļotādā). Vēzis var rasties jebkurā organisma apvidū. Vīriešiem visbiežāk tas attīstās kuņģa un plaušu rajonos, sievietēm- kuņģa, krūts dziedzera, ādas apvidū. Tāpēc bieži jāapmeklē ārsts. Rezultāti atkarīgi no ārsta un laika, kad uzsākts ārstēšanās kurss. Ir gan labdabīgie, gan ļaundabīgie audzēji.
Ādas vēzis
Sauļošanās ir galvenais ādas vēža rašanās iemesls. Gaišas krāsas cilvēkiem ir lielāka iespēja saslimt ar ādas vēzi.
Visefektīvākā izsargāšanās metode, lai nesaslimtu ar ādas vēzi, ir izvairīšanās no saules stariem:
* izvairītie no tiešas saules staru iedarbības no 11:00 rītā līdz 16:00, kad ultra violetie stari ir visintensīvākie. Tas ir laiks, kad jūsu ēna ir īsāka par jums.
* nēsājiet gaišas krāsas apģērbu un platmali.
* lietojiet aizsargkrēmus ar saules aizsargfaktoru.
Ir trīs ādas vēža veidi:
Bazālo šūnu vēzis (bazalioma)- visizplatītākais vēža veids pasaulē. Visbiežāk attīstās uz sejas un kakla ādas (85%), taču tas var atklāties arī citās ķermeņa vietās. Var būt dažāda izskata. Visbiežāk tā parādās kā maza, pērles baltuma bumbiņa, uz kuras var redzēt sīkus, sārtus asinsvadus. Retāk sastopama bazalioma izskatās kā balta vai dzeltenīga rēta. Bazilomas ārstēšanas veidi: ķirurģiskā izgriešana; kriodestrukcija(apstrāde ar šķidro skābekli); lāzerdestrukcija; apstarošana ar rentgenstariem.
Plakano šūnu vēzis- otrs biežākais ādas vēža veids. Parasti tas attīstās uz auss, sejas, galvas matainās daļas, uz lūpām, mutē vai uz dzimumorgāniem. Bieži tas parādās kā sārts iekaisis ādas plankums, kas klāts ar zvīņām. To neārstējot, tas bojā apkārtējos audus tādā mērā, ka var zaudēt ausi vai degunu- bīstami dzīvībai. Galvenais ārstēšanas veids ir ķirurģiska izgriešana.
Ļaundabīgā melanoma- visļaundabīgākais no ādas vēžiem. Attīstās uz šūnām ko sauc par melanocītiem. Vislielākā iespēja ar to saslimt ir cilvēkiem, kuriem ir daudz dzimumzīmes (50%). Melanoma izskatās kā dzimumzīme, kas aug un mainās (viena puse atšķiras no otras; nelīdzena, robaina; dažādos toņos; palielinās izmēros). Var attīstīties uz parastas dzimumzīmes.
Kā cīnīties pret ādas vēzi
* Ļoti efektīvs līdzeklis ir alvejas lapas. Ar nazi pāršķeļ svaigi nogrieztu lapu, recekļaino pusi 2x dienā liek uz ilgi nedzīstošām brūcēm vai čūlām, arī uz ekzēmas, ēdes, apdegumiem.
* Svaigas zaķskābenes sagrūž putriņā un pēc vajadzības liek pie ādas vēža sārtajām vietām.
* Vairākas reizes dienā rētu aplaista ar maizes rauga krējuma konsistences putriņu, pēc brīža liek šajā raugā samērcētu marles saiti, piesaitē.
* Samaisa kopā pelašķu, burkānu un plakano suņstobru sulu (2:2:1). Lieto 5x dienā pa 1 ēdamkarotei, uzdzerot pienu.
* Ir gadījumi, kad ādas vēzis pazudis, ja ilgāku laiku pie tā bija likti sakošļāti salvju apliekamie vai arī biezpiena apliekamie.
* Sarīvē daudz burkānu, liek biezā slānī uz brūces (mainot 2x-3x diennaktī). Jāizdzer 2 glāzes burkānu sulas. Tā izdodas vēži apturēt.
* Iekšķīgi dzer arī irbenāju zariņu un ogu novārījumu.
* Lieto kliņģerīša uzlējumu (2 tējkarotes aplej ar 2 glāzēm verdoša ūdens- ļauj ievilkies).
* Efektīvs līdzeklis ir galda bietes. Nedrīkst lietot svaigu sulu, jo tā saur gaistošas vielas, kas izraisa saindēšanos!
Plaušu vēzis
Plaušas ir cilvēka krūškurvja pāra orgāns. Tās ir elpošanas sistēmas svarīga sastāvdaļa, kurā notiek ogļskābās gāzes apmaiņa.
Plaušu vēzis ir viens no izplatītākajiem audzējiem pasaulē. Katru gadu Latvijā nomirst 1100 cilvēku ar plaušu vēzi. Tās ārstēšanas iespēja bieži mēdz būt apšaubāma.
Saslimšanas iemesli:
•smēķēšana ir riska faktors 85-90% gadījumu- smēķēšana gan pašiem smēķētājiem, gan nesmēķētājiem, kuri atrodas smēķējošu personu tiešā tuvumā un ir spiesti ieelpot tabakas dūmus- pasīvi smēķēt. Iespēja saslimt ir no tā laika atkarīgs cik ilgi tu smēķē, dienā nosmēķēto cigarešu skaita, dūma ievilkšanas dziļuma, cigarešu veida, gadiem, kad viņš ir sācis smēķēt.
•Cilvēka dzīvē iespējama arī paaugstināta radiācija. Tās avots var būt gāze, izdalījies radons no zemes, akmeņiem, šķembām. Mēs to uzņemam kopā ar gaisu un ūdeni.
•Veselības stāvokli var ietekmēt arī darba vides apstākļi- arodfaktori. Parasti ar to inficējās pārstrādes rūpnīcas strādnieki.
•Arī tuberkuloze ir uzskatāma par potenciāli bīstamu risku saslimt. Cilvēks var saslimt ar primāru plaušu vēzi atkārtoti.
Ir divas galvenās grupas:
Sīkšūnu audzējs ir agresīvs, ātri augošs. To izārstēt var tikai ar vispārēju un regulāru ķīmijterapīju palīdzību.
Nesīkšūnu plaušu vēzis(ap 80% visu plaušu vēžu). Iedala vēl mazākās grupās:
•plakanšūnu- veidojas elpceļos, izplatās lēni, smēķēšanas vaina.
•Adenokarcinoma- veidojas no bronhu dziedzerepitēlija
•Bronhoalveolārais- veidojas plaušu alveolās
•Lielšūnu- parasti veidojas plaušu perifērijā.