Vieglatlētikas rašanās un latviešu vieglatlētu panākumi



LPSR vieglatlēti – PSRS čempioni līdz 1986. gada. janvārim.
Diska mešana.
Disks.
Kustības.
Roka , ar kuru izdara metienu , ir pilnīgi iztaisnota.
Lodes grūšana.
Lode.
Viņa atvēzē kāju un palec mazliet atpakaļ mešanas virzienā.
Viņa grūž lodi nedaudz augšup , prom no sevis.
Šķēps.
Vesera mešana.
Atēnas.
Latvijas „ zelts ”.
Izmantotā literatūra.
Vieglatlētika radusies Senajā Grieķijā, kur skriešanu, diska mešanu dēvēja par vieglo atlētiku. Mūsdienu vieglatlētikas pirmās sacensības notika 1837.g. – Lilbritānijā. Straujāk vieglatlētika sāka izplatīties pēc Olimpisko spēļu atdzimšanas. Pirmo Olimpisko spēļu (1896.g.) programmā bija 12 disciplīnas, tajā skaitā arī lodes grūšana un diska mešana. Tās bija pasaulē pirmās starptautiskās vieglatlētikas sacensības.
Latvijā ar vieglatlētiku sāka nodarboties 19. gadsimta beigās. Pirmās sacensības Rīgā notika 1900. gadā. Latvijas pirmie vieglatlēti darbojās Rīgas Riteņbraucēju biedrībā. Olimpiskās zelta medaļas no LPSR vieglatlētiem izcīnījuši šķēpa metēji I. Jaunzeme, E. Ozoliņa, J. Lūsis, D. Kūla.
Mūsdienās vieglatlētika ir viens no visvairāk izplatītākajiem sporta veidiem pasaulē. Vissavienības vien veida sporta klasifikācijā 1985. – 1988. g. Vīriešiem un sievietēm iekļautas ~120 vieglatlētikas disciplīnas un to paveidi. Vieglatlētikas sacensības notiek dažādās skriešanas, lēkšanas, mešanas, soļošanas un daudzcīņas disciplīnās pēc starptautiskiem sacensību noteikumiem. Olimpisko spēļu un citu liela mēroga sacensībās mešanas disciplīnās vispirms startē kvalifikācijas sacensībās(trīs mēģinājumi izpildīt noteiktu kvalifikācijas normatīvu), pēc tam pamat sacensībās. Pamat sacensības savukārt iedalītas priekšsacīkstēs (katrs dalībnieks izdara trīs mēģinājumus) un finālsacensībās (startē astoņu labāko rezultātu uzrādītāji). Vieglatlētikas sacensībās tiek reģistrēti olimpiskie, pasaules un citi rekordi, kā arī labākie sasniegumi.
Sacensības notiek īpaši sagatavotos stadiona sektoros; mešanas disciplīnas: diska mešana, šķēpa mešana, lodes grūšana, vīriešiem arī vesera mešana. Sporta rīku mešana tālumā notiek īpašos stadiona sektoros (diska mešana, lodes grūšana un vesera mešana – speciālā aplī).
Mešanas sporta veidi iekļauti arī daudzcīņā (lodes grūšana, diska mešana šķēpa mešana vīriešiem, lodes grūšana un šķēpa mešana sievietēm). Daudzcīņas uzvarētāju nosaka pēc īpašām punktu vērtēšanas tabulām.
Pasaules, PSRS un LPSR rekordi olimpiskajās vieglatlētikas disciplīnās līdz 1986. gada 1. janvārim
LPSR vieglatlēti – PSRS čempioni līdz 1986. gada 1. janvārim
Eiropas čempionāts vieglatlētikā... (2006) Z zelta medaļu skaits S sudraba medaļu skaits B bronzas medaļu skaits K kopējais medaļu skaits
• Disku met no apļa, un tam jāpiebremzējas notiktās 40° plata sektora robežās.
• Lai gan disku turēt un mest ir atļauts visādi, to parasti tur un met ar vienu roku.
vieglatlētikas sporta rīks. Lēcveida koka ripa ar metāla apdari. Diska vidusdaļa arī ir no metāla. Vīriešu diska diametrs ir 219 – 221 mm (~22 cm), masa 2 kg, bet sieviešu 180 – 182 mm (~18 cm), masa 1 kg. Disku met no apļa (diametrs 2,5 m), izdarot pilnu ķermeņa apgriezienu par 360°