Vienkāršie mehānismi



Vienkāršie mehānismi.
Svira.
Sviru izmatošana ikdienā, dabā un tehnikā.
Trīsis.
Slīpā plakne.
|Nobeigums.
Kopš seniem laikiem cilvēks mehāniskā darba veikšanai izmanto dažādus rīkus un ierīces.
Katramzināms, ka smagu priekšmetu(akmeni,bluķi,gultu), kuru ar rokām nevar pārvietot, viegli izkustināt no vietas ar pietiekami garu un izturīgu stieni – ar sviru,.
Pirms tūkstošiem gadiem senajā Ēģiptē piramīdu celtniecībā ar svirām pārvietoja ķermeni noteiktā augstumā, to bieži vien veļ vai velk uz augšu pa slīpu plakni vai paceļ, izmantojot trīsi.
Ierīces, ko lieto spēka pārveidošanai , sauc par vienkāršiem mehānismiem. Pie vienkāršiem mehānismiem pieder svira un tās pārveidojumi – trīsis un grieztuve; slīpā plakne un tās pārveidojumi ķīlis un skrūve. Vienkāršos mehānismus visbiežāk lieto tādēļ, lai iegūtu spēka ietaupījumu ,t. i., lai spēku, kas iedarbojas uz ķermeni, palielinātu vairākas reizes.
Vienkāršie mehānismi ietilpst gan mājsaimniecībā lietojamās mašīnās, gan visās sarežģītajās fabriku un rūpnīcu mašīnās, kuras griež, savij un štancē lielas tērauda loksnes vai arī izveido tievus pavedienus, no kuriem izgatavo audumus. Vienkāršie mehānismi atrodas arī modernajos sarežģītajos automātos, iespiešanas mašīnās poligrāfijā un skaitļošanas mašīnās.
Iepazīstoties ar vienkāršo mehānismu darbības principiem,vieglāh orientēties sarežģīto mašīnu uzbūvē.Svira.
Īsāko attālumu starp atbalsta punktu un taisni, pa kuru uz sviru darbojas spēks sauc par spēka plecu.
Lai noteiktu spēka plecu , no sviras atbalsta punkta pret spēka darbības līniju jānovelk perpendikuls. Šā perpendikula garums ir dotā spēka plecs.
Spēki kas darbojas uz sviru var to pagriezt ap asi divos virzienos: pulksteņa rādītāju kustības virzienā un pretēji ; šim virzienam. Tā, piemēram, spēks F1 griež sviru pulksteņa rādītāju kustības virzienā, bet spēks F2 to griež pretēji pulksteņa rādītāju kustības virzienā.
Lai noskaidrotu, kad svira atrodas līdzsvarā tai pielikto spēku iedarbībā, var iepazīties ar mēģinājumu. Jāievēro, ka spēka iedarbība atkarīga ne tikai no tā skaitliskās vērtības, bet arī no tā, kādā punktā tas pielikts ķermenim un kā tas vērsts.
Pie sviras abās pusēs atbalsta punktam vairāk kārt piekar dažādus atsvarus tā,lai katrreiz svira būtu līdzsvarā. Spēki, kas darbojas uz sviru, vienādi ar šo atsvaru svaru. Katram līdzsvara gadījumam izmēra spēku moduļus un to plecu garumus.