Vīrusu hepatīti: aknu slimību veidi un profilakse



Vīrushepatīts - "dzeltenā kaite" ir vīrusu ierosinātas infekcijas slimības, kuras norit ar dažādas pakāpes aknu bojājumiem. Atkarībā no vīrusa, kas izraisa slimību, izšķir vairākus hepatīta veidus, no kuriem izplatītākie ir:
vīrushepatīta A - infekcijas izraisītājs organismā nonāk caur muti (tiek apēsts) ar inficētu ūdeni, pārtikas produktiem, ar netīrām rokā, kā arī orālā seksa laikā.
vīrushepatīts C - infekcijas izraisītājs izplatās ar asinīm. Visbiežāk ar vīrushepatītu C cilvēki inficējas injicējot narkotiskās vielas, lietojot kopīgas šļirces, pārlejot asinis, kā arī seksuālo kontaktu laikā u.c.
vīrushepatīts B - izplatītākais vīrushepatītu paveids, kas izplatās ar asinīm un citiem ķermeņa škidrumiem (asarām, siekalām). Galvenais slimības izplatības avots ir ar dažādām hepatīta B formām slimi cilvēki, tai skaitā šī vīrusa nēsātāji. Cilvēks var nezināt, ka ir inficējies vai to, ka ir šī vīrusa nēsātājs! Aptuveni 50% hepatīta B vīrusa nēsātāji nezina, ka ir šī vīrusa nēsātāji un var inficēt citus cilvēkus (seksuālo partneri, ģimenes locekļus, u.c.).
vīrushepatīts D - hepatīta paveids, ar kuru inficējas tikai vīrushepatīta B slimnieki vai šī vīrusa nēsātāji. Cilvēkiem, kuri inficējušies ar hepatītu B un D ir liels risks saslimt ar aknu cirozi...